Швейцарските деликатесни ястия

Швейцарските деликатесни ястия

Швейцария е страна с богата и разнообразна кухня, която може да впечатли всеки, който реши да „прескочи” отвъд ястията, които са запазената марка за страната като фондю, раклет и рьощи и опита нещо малко по-различно, но също толкова вкусно като…

Швейцарски деликатес с наденица

Швейцарските деликатесни ястия

Ако си мислите, че деликатесните ястия, които ще ви представим са сложни за изпълнение рецепти, които само виртуозните готвачи могат да приготвят, грешите. Ако си мислите и че продуктите, които са необходими за приготвянето на тези ястия са много на брой и труднодостъпни, отново грешите.

Защото в основата на традиционната швейцарска кухня стои използването на свежи, натурални продукти, които се комбинират по прост, но много деликатен начин, за да превърнат едно на пръв поглед много семпло ястие в кулинарен шедьовър.

3 деликатесни швейцарски ястия + една закуска, приготвени с… колбаси

Избрахме да ви запознаем с този вид швейцарски ястия, тъй като Швейцария е един от най-големите производители на деликатесни колбаси и наденица и е съвсем логично тъкмо колбасите да присъстват в голяма част от швейцарските рецепти.

OLMA – Bratwurst

За швейцарците тези бели наденички не са просто „някаква храна”, а едни от най-любимите деликатесни продукти, които винаги присъстват на трапезата им на най-големите празници. Произвеждат се от 50% телешко, 50% свинско месо, мляко, сол и черен пипер. Ако телешкото в състава им е по-малко от 50%, тогава деликатесните наденички се наричат St. Gallen „Bratvurst”.

Без OLMA – Bratwurst не минава нито един швейцарски празник, а наденичките се приготвят по много разнообразни начини – на скара, на тиган, с кисело зеле и ябълки и т. н.

Една от най-популярните и често приготвяни рецепти с тези наденички е Братвурст с кисело зеле, бекон и ябълки.

Рецептата е лесна за приготвяне и за нея ще са ви необходими:

  • около килограм кисело зеле (нарязано и отцедено от водата)
  • глава лук (нарязана на едро)
  • една ябълка (обелена и нарязана на кубчета)
  • няколко лъжици бяло вино
  • 200 грама бекон
  • 10 – 12 парчета Bratwurst
  • дафинов лист
  • стрък хвойна
  • черен пипер
  • ¼ ч. чаша мазнина.

Нарязаният бекон се пържи, докато остане на мазнина, след което се вади от тигана и на негово място се поставят да се запържат лука, ябълката, подправките и виното. След няколко минути се добавят зелето и малко вода и ястието се оставя да къкри около 40 – 45 мин.

Докато зелето се готви, парчетата Братвурст се дупчат с вилица и се приготвят на скара или тиган.

Деликатесното ястие се поднася, като на дъното на чинията се поставят готовото зеле и бекона, а отгоре се нареждат наденичките.

Luganietta (Luganighetta)

Този вид наденица се приготвя кълцано свинско месо, ароматизирано с карамфил, канела, индийско орехче и Марсала. Някой от производителите на Luganietta добавят още настърган Пармезан или специален бульон, съставките на който се пазят в тайна.

Най-често Luganietta се предлага в прясно състояние и завито като охлюв, но има региони от страната, където се предлага и на парчета. Без значение в какъв вид може да закупи, Luganietta е изключително вкусна и много популярна швейцарска деликатесна наденица, която може да се приготви на скара (барбекю), с полента, ризото или по друг начин.

Рецептата, която сме ви подготвили е лесна за изпълнение и няма да ви отнеме много време.

Полента с Luganietta

За да приготвите ястието ще са ви необходими:

  • 500 грама царевично брашно
  • 2 литра вода
  • една супена лъжица зехтин
  • една супена лъжица морска сол
  • колбас Luganietta

Полентата се приготвя по стандартния начин: водата се поставя на котлона да заври, след което при непрекъснато бъркане се прибавя брашното. След като водата поеме брашното се добавят зехтина и солта и ястието се оставя да поври още малко, като през това време бъркането му продължава.

Ако нямате толкова много време (около 60 минути отнема приготвянето на полентата), можете да използвате и готова полента.

След като полентата е готова, наденичките се приготвят на скара или на тиган и ястието е готово за сервиране и хапване.

Швейцарски деликатес с картофи

Cervelat

Може да се каже, че тази пушено – варена наденица е националната гордост на Швейцария. Произвежда се от телешко и свинско месо и различни подправки според региона, в който се произвежда. В различните кантони на Швейцария този колбас може да се срещне под различни имена като Servelas, Cervelat, Cervellata, Stump.

Според статистика, публикувана от Съюза на месарите в Швейцария, годишно в страната се произвеждат над 160 милиона тона от този колбас или на глава от населението се падат средно по 21 колбаса на година.

Cervela се приготвя по разнообразни начини – като ястие със зеленчуци, самостоятелно на скара или грил, може дори да се консумира суров.

Избрахме да ви представим едно много вкусно деликатесно швейцарско ястие с този колбас, с което можете да смаете гостите си, ако решите да го приготвите.

Картофи с Прошуто, деликатесен колбас Cervela и сирене Грюер

За да приготвите ястието ще са ви необходими:

  • около 500 грама картофи
  • 150 грама Грюер (настъргано)
  • 150 грама Прошуто
  • 10 парчета колбас (може да бъде заменен с наденички, кренвирши или друг вид колбас)
  • една супена лъжица масло
  • 2 супени лъжици френска горчица, сол и черен пипер.

Картофите се сваряват, обелват и нарязват на едри парчета. Към нарязаните, още топли картофи се прибавят горчицата, маслото, подправките и част от настъргания Грюер. Всичко се разбърква добре.

Колбасът се потапя във вряла вода за няколко минути, за да се попари, след което се вади, залива се със студена вода и се реже на едри парчета. Прибавя се към останалите продукти и ястието се прехвърля в тава. Добавя се останалото сирене отгоре и ястието се запича за около 30 минути във фурната. Поднася се веднага.

Bundnerfleisch

Това е вид сушено телешко месо, което се произвежда основно в Алпийските кантони на Швейцария. Месото се суши за около 10 – 15 седмици на чист алпийски въздух, което прави вкуса му неустоим.

Този деликатес може да се консумира като антипаста или можете да си направите вкусен сандвич с него – изборът е изцяло ваш.

Швейцарски деликатес с колбас

Швейцарски сандвич с деликатесен колбас и яйце

Спряхме се на този сандвич, тъй като е доста популярен в Швейцария заради балансирания си вкус и богатството от продукти.

За да приготвите сандвича ще са ви необходими:

  • две филийки хляб (нарязан на по-дебели резени)
  • няколко тънки филийки деликатесен колбас
  • няколко тънки филийки Прошуто
  • няколко нарязани на тънко филийки прясно сирене Моцарела
  • лук (нарязан на филийки)
  • едно яйце
  • няколко листа пресен босилек.

Преди да започнете да нареждате сандвича, яйцето се пържи на очи и се сваля от огъня. Реденето на сандвича е както следва: филийка Bundnerfleisch (може и друг вид колбас или деликатесно месо), филийка Прошуто, Моцарела, малко лук и накрая яйцето и босилека. Сандвичът се „затваря” с другата филийка, притиска се леко и се запича от двете страни за по една-две минути на тиган или тостер, за да се запечати. Вади се от тигана, реже се по диагонал и се сервира.