Здравословна ли е швейцарската кухня?

Здравословна ли е швейцарската кухня?

Може ли да бъде кухнята на Швейцария полезна? Отговорът на този въпрос не е еднозначен. Когато се сетят за алпийска кухня, повечето хора си представят много разтопено сирене, пълномаслени млечни продукти и вкусни месни хапки. Това доста притеснява тези от нас, които са решили да внимават все пак с какво се хранят.

От друга страна, ако направим сравнение с италианската кухня, можем да забележим, че въпреки изобилието от калории в някои рецепти, местното население далеч няма толкова големи проблеми с теглото, сърдечните заболявания, диабет и други. Това е така, защото в по-голямата част от времето си швейцарците изобщо не ядат толкова мазни и високоенергийни храни, колкото може би си представяме.

Всъщност те похапват гореизброените глезотии най-често при събиране с приятели, а през всекидневието си много по-често ядат картофени и други вегетариански ястия без много мазнина. Освен това дори и мазните и месните ястия са лишени от токсини.

Тъкмо напротив – страната е прочута с хилядите си ферми, в които се отглежда напълно екологично чисто месо и зеленчуци. Това позволява на населението по тези земи да е сред най-добре хранещите се народи в света.

Здравословна ли е швейцарската кухня?

Сиренето

В кулинарията на Алпите миризливите сирена имат своето специално място. Любителите на кетогенните режими е добре да внимават с тях, тъй като съдържат една идея повече въглехидрати от другите сирена.

За сметка на това те са нискокалорични и в умерени количества могат перфектно да се впишат в един здравословен начин на живот. В салати можете да ги съчетаете с карфиол или зеле.

 

Прочути швейцарски рецепти с внимание към здравето

Ще се опитаме да насочим вниманието именно към тази част от кулинарните традиции в Алпите, които съдържат повече полезни и по-малко вредни съставки. Следват някои типични здравословни рецепти от алпийската кулинария, от които можете да се възползвате и вие:

Доброто старо мюсли за закуска

Здравословна ли е швейцарската кухня?

Много от нас закусват сутрин с добре познатото на всички ни мюсли. Това е смес от овесени и други ядки, плодове – сушени и пресни, мед и мляко, вода или сок. Всички знаем, че това е един от най-добрите начини да започнем своя ден.

Малко от нас обаче са наясно, че всъщност родината на класическото мюсли е именно Швейцария, а то е възникнало най-напред като болнична храна. То е измислено през ХХ век от д-р Максимилиан Бирхер-Бенер. В негова чест ястието се нарича още и бирхмюсли. Той го предписал на един от своите пациенти и бил удивен от постигнатите резултати. Това е така, защото една купичка от тази зърнена храна ни набавя много голяма част от необходимата дневна доза витамини и минерали.

И до днес мюслито е препоръчвано като изключително полезна закуска в повечето страни по света. Разбира се, ако диетата ни го позволява, мюслито може да се превърне и в истинско пиршество за сетивата. Само добавете няколко бучки оригинален швейцарски шоколад, кокосови стърготини, малко кокосово масло, а защо не и малко сметана за разкош!

 

Можем ли да превърнем рьощи в здравословно ястие?

Рьощи е изкусителна швейцарска версия на фритата. Тя е толкова изкусителна, ако прибавим към нея микс от сирена, запържен бекон и много яйце. Това обаче може да се окаже доста тежка комбинация за тези, които се борят с:

  •  килограмите,
  • високите нива на лошия холестерол,
  • болести на сърдечно-съдовата система и др.

Ако обаче искате да опитате нещо по-полезно, опитайте да си спестите всички тези калорийни бомби. Можете да си направите рьощи само с 2 жълтъка, като прибавите зеле и морков вместо мазните продукти като месо и сирене.

 

Капун – добре дошли в швейцарския рай за вегетарианците

Тези малки оризови бомбички със зеленчуци, завити в манголдови листа, много лесно могат да се превърнат в истински кулинарен шедьовър. Единственото, което трябва да направите, е да подберете правилните подправки.

Можете да импровизирате, като ги напълните по свое собствено усмотрение. Можете да сложите само ориз с билки, а може и да добавите гъби.

Те почти не съдържат калории, като същевременно с това са и чудесен източник на някои важни вещества. А ако не си падате по гъби, можете да импровизирате и вместо ориз да направите плънката, например, от киноа.

 

Салата по швейцарскиЗдравословна ли е швейцарската кухня?

Швейцарците често обичат да слагат горчица в дресинга за повечето салати. Ако целта ни е да постигнем здравословно хранене, ще се наложи да пропуснем този обичай. Ако си падате по кето режими, можете да си направите салата с маруля и варена наденица(т. нар. wurstsalat). Към нея се прибавят лук, оцет, кисели краставички. Понякога в Швейцария хората си я похапват за вечеря.

 

Плодов тарт със сорбе от малини – здравословно издание

Швейцарската рецепта за плодови тартове е несъмнено доста примамлив десерт, който не се вмества особено добре в никоя диета. Можем обаче да опитаме да я адаптираме, като понижим съдържанието на вредни калории и повишим полезните съставки за приготвянето й.

Можем да направим това, като например вместо бисквитен блат с бита сметана, както се прави обикновено, опитаме даприготвим бананово-овесен блат и малиново сорбе. Нека да видим как се прави това в няколко лесни стъпки:

Необходими продукти:

  • За блата: 3 бр. яйца, 3 банана, 400 г овесени ядки
  • За плънката: 500 г малини, около 150 г захар*, сок от един лимон

Начин на приготвяне на сорбето: замразяваме малините, след което ги мелим на сняг в блендера, като добавяме захарта и сока от лимона.

Приготвяне на тарта: За тестото за блата разбийте яйцата и добавете към тях бананите, смлени на блендер. Добавете овесените ядки и оформете блата за тарт. След като го изпечете, можете да го напълните със сорбе.

* Забележка – Ако искаме да си приготвим сорбе без захар, можем да добавим вместо нея един замразен банан. Ако не си падате по банани, добавете някакъв сироп или друг подсладител, за да добие вашето сорбе подходящата текстура.

 

Ултимативният чийт ден – неделя с цопф и шоколадово мляко

Здравословна ли е швейцарската кухня?

В неделя швейцарците често си угаждат повече и много често започват от сутринта. Традиционната им закуска обикновено е така нареченият цопф. Буквално преведено, името на този тестен шедьовър означава „плитка“.

То произлиза, разбира се, от характерната форма на хляба. Има различни рецепти, като е възможно цопфът да бъде приготвен като нормална основа за сандвичи, или да му се добави захар и да се превърне в нещо като козунак.