Въпреки факта, че Швейцария е малка страна, тя е известна в цял свят с много неща – като се почне от банките и часовниците и се стигне до сирената, прочутото фондю и, разбира се, отличния шоколад. Той обаче не се предлага само в твърдо състояние, а и като гореща напитка.
Суровата природа в Алпите предразполага към консумирането на много топли напитки в студените зимни дни. Освен горещ шоколад и кафе, швейцарците са големи почитатели на билковите чайове и горещите сиропи. Няма по-голямо удоволствие от това да съзерцавате величествената природа в Алпите с чаша гореща напитка пред себе си.
Горещ шоколад
На пръв поглед е много изненадващо, че тази държава, в която климатът не е най-подходящият за отглеждане на какаови растения, се е превърнала в един от лидерите в производството на шоколад. Този продукт не е просто деликатес, той е повод за национална гордост.
Шоколадът, включително горещият, се появява в Швейцария в края на XVII век. Първоначално обаче не е бил любимият десерт на всички, а аптечна рецепта.
Тогава горещият швейцарски шоколад се смятал за панацея за много заболявания. Местното население не било съвсем наясно как точно действа това вкусно „лекарство” и какво е включено в състава му, но веднага оценило неговия лечебен ефект, като го изпробвало върху себе си.
Не е случайност, че именно швейцарски художник се е вдъхновил от божествената шоколадова напитка и я е увековечил в своя творба. Жан-Етиен Лиотар рисува някъде между 1743 и 1745 г. своята картина Шоколадовото момиче, на която е изобразена девойка, сервираща горещ шоколад.
През 1820 г. в град Веве е построена първата сладкарска фабрика в страната, която произвеждала не само твърд, но и течен швейцарски шоколад. Швейцарската рецепта за приготвянето на тази прекрасна напитка е уникална, въпреки че не е тайна, че по-голямата част от техническите иновации в производството на горещ шоколад принадлежат на други сили – Белгия, Франция, Великобритания и Испания.
Има обаче нещо, измислено от швейцарците, което се превръща в нова дума в производството на горещ шоколад и шоколада като цяло. Това нововъведение представлява миксер за разбиване и смесване на какао на прах и захар. Работливите швейцарски шоколатиери измислили оригинален начин за затопляне на вкусна шоколадова маса, като същевременно я правят гладка.
Днес националната напитка на Швейцария се предлага във всяко кафене или ресторант. Показателно е, че традиционното швейцарско ястие фондю, което обикновено представлява разтопени сирена, има интригуващ вариант с горещ шоколад.
Дори в залата за отпътуване на летище Цюрих се предлага Zurich Hot Chocolate, който представлява ароматна гъста напитка с добавена сметана, ядки, ванилия и канела, така че и на раздяла със страната на шоколада да отнесете спомена за съвършената гореща напитка.
Видове горещ шоколад
Тъй като зимата може да бъде много, много дълга, имаме нужда от разнообразие дори с любимата ни напитка в момента. Ето и няколко вкусни швейцарски варианта на горещ шоколад:
Горещ шоколад с жълтък и сол
Приготвя се от:
- 100 г тъмен шоколад
- 500 мл. прясно мляко
- 100 мл. вода
- 2-3 с. л. захар
- яйчен жълтък
- щипка сол
- шоколад за поръсване.
Шоколадът се натрошава в тенджера и заедно с водата и млякото се оставя да заври на слаб котлон при непрекъснато разбъркване.
Свалете веднага от огъня и сложете захарта и солта. Разбитият жълтък също се добавя внимателно в млякото. Сложете го отново на котлона докато започне да завира и отново го махнете.
Разбийте сместа докато стане на пяна. Разлейте в чаши и поръсете с парченца шоколад.
Чай с горещ шоколад
Приготвя се с:
- 2 чаши гореща вода
- 2 пакетчета чай
- 1/2 чаша топло кокосово мляко
- 2 супени лъжици какао
- 1 супена лъжица кокосово масло
- екстракт от ванилия
- щипка сол
Тъмен шоколад
За него са необходими:
- горещо прясно мляко
- течна сметана
- черен шоколад
- ванилия
- бита сметана
Лют горещ шоколад
Продуктите за него са:
- горещо прясно мляко
- какао на прах
- черен шоколад
- щипка канела
- есенция ванилия
- щипка лют червен пипер
- чаша ром (ако смеете)
Можете да гарнирате с червена люта чушка.
Горещ шоколад с карамел
Приготвя се от:
- пълномаслено прясно мляко
- парченца тъмен шоколад
- карамелен сос
- подсладена бита сметана
- шоколад за декорация
Какво представлява швейцарската напитка Ovomaltine?
Ovomaltine е прах, който се разтваря в топло или студено мляко, разбърква се и се пие.
Оригиналната швейцарска формула съдържа:
- ечемичен малц
- мляко на прах
- какао на прах
- суроватъчен протеин
- глюкозен сироп
- яйце
- мая
- мед
Яйцето и малцът дават името на Ovomaltine.
Каква е историята на тази изключително харесвана швейцарска напитка, която става популярна и зад граница? Първо Георг Вандер основава лаборатория, в която се произвежда малцова захар.
Синът му Алберт поема управлението през 1897 г. и разработи разтворима напитка с екстракт от малц през 1904 г. Той започва да я продава като еликсир, достъпен в аптеките за хора с уморени тяло и душа. До 20-те години на миналия век тя се предлага на пазара като здравословна напитка за цялото семейство.
Тъй като Ovomaltine бил скъп, първоначално се смятал за напитка само за висшата и средната класа. В края на 20-те години продуктът се предлага на пазара и за по-ниските социални слоеве като начин да се осигури volksgesundheit (общественото здраве). Рекламата го свързва с пълноценното алпийско мляко, спорта и здравето и напитката става много популярна.
По време на Втората световна война в Швейцария пиенето на Ovomaltine дори се смята за патриотичен акт за защита на страната. Използва се и като спешна дажба, която може да помогне за предотвратяване на недостиг на хранителни вещества.
Сега Ovomaltine е свързан и с различни други продукти, включително мюсли и шоколад, напитка ovo (предварително смесена) и шоколадови блокчета, наречени Ovolino.
Швейцарски билкови чайове
Швейцария е известна със своите билкови чайове. На практика местните хора вярват, че чай може да се направи от всяка билка. Според статистиката, всеки швейцарец пие до двадесет и девет литра от горещата напитка годишно.
Има много видове и вкусове чай.
Предлагат се чайове за всякакви ситуации и нужди:
- сънотворни
- ободряващи
- освежаващи
- антистресови
- чернодробни
- слабителни
- за стомашни болки и др.
Една от най-разпространените зимни напитки в Швейцария е билковият чай, наречен Krautentee. Той включва смес от над 10 швейцарски планински билки.
Може да се приготвя от суха билкова смес или гранулиран за бързо разтваряне. Чаша чай предлага идеална възможност да се отпуснете след забързан или изморителен ден.
Горещи сиропи за студените дни
Швейцарците обичат да се сгряват през зимата и с различни видове горещи сиропи. Предлагат се бутилирани варианти с вкус на ябълка, джинджифил, ягоди, малини, роза. Има също сиропи с аромат на алпийски билки, слънчоглед и дори на планинска поляна и на елха. Някои от тях са произведени в био ферми. Ароматните сиропи се добавят към гореща вода, чай, пунш или греяно вино и се консумират с голямо удоволствие.