Фондю в хляб – каква е тайната за приготвяне

Фондю в хляб – каква е тайната за приготвяне

Фондю е кулинарната визитка на Швейцария и печели за алпийската кухня все повече последователи. Тази проста и едновременно с това гениална рецепта за разтопено сирене, приготвяно направо на масата и консумирано с късчета хляб вече има почитатели в целия свят. 

Въпреки голямата му популярност, все още има какво ново да научаваме за него. Фондю с хляб е една по-малко известна, но особено апетитна, разновидност на швейцарския специалитет.

Фондю в хляб – каква е тайната за приготвяне

Историята на швейцарското Фондю

Фондюто произхожда от Швейцария като средство за фермерските семейства да използват максимално ограничените си ресурси през тежките зимни месеци в Алпите. С малко останало сирене, стар хляб и малко вино семейството можело да се събере около огнището. 

В алпийските селски райони хлябът се печал само от време на време, така че често докато стигне до масата вече бил остарял. Потапяйки хляба в разтопено сирене с вино, той омеквал и ставал превъзходен. 

Според друг вариант на същата легенда, овчари вземали със себе си за ядене в планината само хляб и сирене, които не винаги били пресни. Те си носели и вино, за да се сгряват в студеното време. Сиренето било твърдо и на изобретателните пастири им хрумнало да го разтопят в съдинка на огън, а за подправка му добавяли вино. Получила се гореща ароматна смес, в която овчарите топели парчета хляб. С тази обикновена гозба те едновременно се хранели и сгрявали.

От тези прости начала фондюто постепенно се превръща в швейцарска зимна традиция. Първите писмени рецепти за него се появяват в готварски книги от 18-ти век, публикувани във Франция и Белгия, но те използват Gruyère, който определено е швейцарско сирене, така че швейцарците с право заслужават признание като създатели на фондюто. 

Мястото му на швейцарската маса не се ограничавало вече само до фермерските къщи, а започва да се радва на интереса на все по-заможни хора. То се превръща в национално ястие и символ на швейцарската национална идентичност. Днес е популярно далеч извън границите на родината си.

Фондю в хляб – каква е тайната за приготвяне

Няма една стандартна рецепта, нито има някой задължителен вид сирене за приготвянето на фондю. Обикновено се комбинират между два и пет вида сирене, които преплитат вкусовете и ароматите си докато се топят

Въпреки че сиренето, виното и чесънът са основните съставки в швейцарското фондю, ще намерите рецепти и с други добавки, като планински билки, червен пипер, лют червен пипер, индийско орехче, горчица и др. Швейцарското ястие от разтопени сирена се приготвя направо на масата, така че фондю освен като храна, има ролята и на сближаващ социален фактор.

Фондюто се прави традиционно и се сервира в глинен или метален съд, известен като какелон. Тази широка, плитка тенджера е предпочитана, защото се нагрява равномерно и запазва топлината, така че ястието може да се консумира по-дълго време. 

Набучени на специални дълги вилици, парчета хляб се потапят в бълбукащото сирене и се въртят за няколко секунди, за да попият от вкусовете и ароматите на превъзходното ястие. Към фондюто най-често се сервират варени картофи, мариновани краставички и перлен лук.

Има обаче и един друг вид фондю, за което не е необходима специална тенджера. Това е Фондю в хляб и в него отново са замесени алпийските пастири. Овчарите, които пазели стадата през дългите студени вечери през зимата, не винаги имали подходящ съд за фондю. 

Нищо обаче не можело да спре решителните и изобретателни планинци. Така те започнали да хапват любимото си ястие направо от издълбан хляб, заедно с късчета хляб. Тази рецепта бързо получила одобрението на швейцарците и днес тя е част от тяхното домашно меню.

Фондю в хляб – каква е тайната за приготвяне

Тайната за приготвяне на Фондю в хляб

Известно е, че швейцарците имат много видове хляб и държат на неговото качество не по-малко отколкото на сирената. За да се приготви Фондю в хляб, трябва да се вземе кръгла питка, на която се отрязва капаче. Вътрешността се изрязва внимателно и от нея се приготвят крутони, с които след това ще се топи от фондюто.

Какво сирене се използва е въпрос на вкус: 

  • Vacherin прави фондюто кремообразно.
  • Gruyère се топи чудесно и придава неповторим вкус на ястието.
  • Ementaler, Appenzeller или Sbrinz също са подходящи за фондю. 

Освен подбора на продуктите е важно и съотношението между тях. Приблизително 200 г сирене са необходими за една порция. За количеството вино може да се приложи правилото „наполовина по-малко вино от сиренето“. 

Вместо вино може да се използва и ябълков сок, бира или друга подходяща течност. Слага се още натурално царевично нишесте, което трябва да е приблизително 1 чаена лъжичка на 200 грама сирене. 

За аромат се добавя черешов ликьор Кирш, а количеството му може да варира от няколко капки до пълна лъжица. Вместо черешов ликьор може да се използва и джин или уиски, което придава на фондюто необичайна, нова нотка.

Сирената обикновено се разтапят в отделен съд с добавката на бяло вино. Крутоните и самата питка се запичат. След това разтопеното сирене се излива в издълбания хляб и се поднася заедно с парчета хляб, мариновани зеленчуци и дори месни продукти. 

Фондю в хляб – каква е тайната за приготвяне

Фондюто може да се сервира и в индивидуални порции в издълбани малки питки. Има и друг вариант, при който в дупка в хляба се слага сирене и така се слага във фурната.

Швейцарска рецепта за Фондю в хляб

Продукти:

  • 1 кръгъл хляб (около 450-500 г.
  • 1 супена лъжица зехтин 
  • 1 скилидка чесън, пресована 

За фондюто:

  • 1 скилидка чесън, разполовена 
  • 200 г прясно сирене Грюйер, едро настъргано 
  • 200 г средно зрял Грюйер, едро настърган 
  • 200 г мек Ементалер, едро настърган 
  • 200 г Freiburger Vacherin, едро настърган 
  • 4 чаени лъжички царевично нишесте 
  • 400 мл бяло вино 
  • 1 ч. л. черешов ликьор Кирш
  • малко индийско орехче 
  • малко черен пипер 

Начин на приготвяне:

  • Започнете приготвянето на атрактивното ястие като изрежете 2 см. дебел капак от горната част на хляба. Извадете внимателно вътрешността на хляба, без да я натрошите. Нарежете на кубчета, които разбъркайте с олиото и чесъна. 
  • Поставете ги в тава, застлана с хартия за печене. Печете крутоните около 10 минути в средата на фурната, загрята до 180° C. След това изпечете издълбания хляб и отрязаното капаче за около 4-5 минути.
  • Време е да се захванете със сирената. Натрийте тигана, в който ще приготвяте фондю, с чесън и сложете настърганите сирена в него. Смесете царевичното нишесте с виното, изсипете сместа в тигана и оставете на умерен огън, като разбърквате равномерно, докато сиренето се разтопи и фондюто стане кремообразно. Добавете черешовия ликьор. 
  • Накрая използвайте издълбаната кора хляб за съд, в който прехвърлете вече разтопените сирена и сервирайте. Изсипете фондюто и сервирайте заедно с него крутоните. Може де се сервира и в индивидуални „купички” от по-малки питки.

Фондю в хляб – каква е тайната за приготвяне

Френската алтернатива на Фондю в хляб

Французите имат своя алтернатива на швейцарското фондю в хляб. Това е Камамбер в хляб, който се приготвя от тесто, оформено в кръгла форма, в средата на което се изрязва кръгла дупка. В нея се слага малка питка от прочутото сирене Камамбер, което се покрива по краищата с тесто, но така че да не се запечата напълно. С нож се правят дълбоки вертикални разрези в сиренето, а върху него се слага ситно нарязана скилидка чесън. 

Може да се разпръсне и малко кимион. След това се пече докато хлябът стане готов, а сиренето се разтопи

Фондю в хляб – каква е тайната за приготвяне

Има и още една алтернатива на вкусното блюдо Фондю в хляб, която е наречена Пица-фондю. Както е видно от името, тя е със заемки от италианската кухня

За приготвянето на ястието се използва квадратен или правоъгълен хляб. Той се срязва така, че да се получи съдинка, в която се слага сирене (най-често моцарела), чери домати и листенца босилек и се леко се запича.

Фондю в хляб – каква е тайната за приготвяне