Älplermagrone и други алпийски ястия с макарони

Älplermagrone и други алпийски ястия с макарони

Продължаваме да навлизаме все по-надълбоко в тайнствата на швейцарската кухня. Днес ще разгледаме една традиционна рецепта за паста, която се надяваме да ви хареса толкова, колкото и на нас. Нещо сравнително просто и същевременно изтънчено, което гарантирано ще зарадва гастрономическите ви сетива.

Älplermagrone и други алпийски ястия с макарони

Както вече знаем, алпийската кухня обхваща традициите на няколко региона. Ястията от нея са вдъхновени най-често от живота в планината.

Характерна е с използването на млечни продукти, най-вече със своите сирена – апенцелер, грюер, алтершвайцер, ементал и т.н., както и с някои характерни алкохолни напитки и сортове вино, а също и тестените изделия, пастата и десертите.

Има някои продукти, които са специфични за определени места и се срещат само там. Киселото зеле, наричано sauerkraut, например, е популярно баварско ястие, което не се приготвя по стар обичай в по-южните части на региона.

Сладките кестени пък са широко използвани в италиано- и френскоезичните части на Алпите, но за сметка на това са доста по-рядко срещани в баварските или австрийските алпи.

Днес ще се гмурнем в света на алпийските специалитети, за да се запознаем отблизо с едно истинско изкушение – а именно, така наречените älplemagrone или älplermacaroni.

Може да се каже, че това е швейцарският прочит на макарони със сирена. В превод названието на ястието буквално означава “алпийски макарони”. Разликата е, че в него се прибавят и картофи.

Älplermagrone и други алпийски ястия с макарони

Много хора погрешно смятат, че пастата със сирене е ястие, произлизащо от италианската и от италианското течение на американската кухня. Всъщност това не е така. Истинските изобретатели на макароните със сирене несъмнено са най-големите майстори на тяхното приготвяне са швейцарците от италианския кантон Тичино.

Историята на ястието води началото си от ежедневния живот на овчарите в тази част на Алпите, които имали нужда да пренасят на дълги разстояния храната си за обяд.

Сухата паста, картофите и сирената били добър избор, тъй като можели да се сложат в дисагите и да се сготвят на място. Така пастирите имали топло ядене, за да се подкрепят. Те са имали възможността да усъвършенстват рецептата през вековете.

Още по-чудесното в случая е, че рецептата е сравнително лесна за приготвяне и всички продукти в нея са лесно достъпни на българския пазар.

Интересното при äplermagrone е, че те се сервират с гарнитура от ябълково пюре. Разбира се, то не е толкова сладко, колкото това, което сме свикнали да си хапваме за десерт. Опитайте и вижте как ще ви хареса.

Необходими продукти за приготвянето на 4 порции:

  • 200 – 250 г пенне или друга паста по ваш избор
  • 200 г грюйер или друго швейцарско сирене
  • 500 г картофи
  • 2 големи или 3 средни глави лук за карамелизиране
  • 60 г краве масло

За заливката :

  • 40 г сметана за готвене

За овкусяване :

  • 2-3 скилидки чесън
  • сол – на вкус
  • млян чер пипер – на вкус

За гарнитурата от ябълково пюре :

  • 700 г жълти или червени ябълки
  • сокът от два малки лимона или един голям
  • до 1 с. л. захар – по желание

 

Начин на приготвяне

Най-напред започваме, като подготвяме картофите. Обелваме ги и ги нарязваме на средноголеми кубчета и ги отделяме настрана в хладка вода. Междувременно, фурната се загрява предварително до 180 градуса. Приготвяме си голяма тенджера, като я намазняваме, по желание – покриваме с хартия за печене.

Älplermagrone и други алпийски ястия с макарони

След като картофите са се накиснали в тенджерата, сменяме водата и я подсоляваме, като включваме котлона първоначално да загрее на силна температура, а след 3 – 4 минути намаляваме на средна степен и същевременно добавяме пастата.

Варим, докато станат почти готови (7 – 12 минути спрямо описанието на пакета или според типа паста). Внимавайте да не ги сварите докрай, защото тепърва им предстои да се пекат. След като отцедим пастата и картофите, ги отделяме настрани спокойно да си изстинат. Подготвяме сметаната за готвене, като я овкусяваме с чер пипер и сол.

Приготвяме си подходяща тава за печене и полагаме първия слой от макаронената смес за основа. Отгоре застиламе със сиренето и продължаваме със следващия слой паста до изчерпване на продуктите.

Ако не можем да си намерим сирене грюер, можем да изберем и друг вид швейцарско сирене по избор. За препоръчване е то да е все пак по-твърдо и шуплесто, за да има ястието същата текстура.

Време е да сложим и сметановата заливка, като я изсипем отгоре. Поставяме във фурната и запичаме в продължение на около 20 мин. или докато добие апетитна коричка.

Сега идва моментът да си приготвим карамелизирания лук. Ще направим това, като го нарежем на ситно и след това го сложим да се запържи в масло или олио, предварително загрято на средна степен на котлона.

Не забравяйте да посолите с малко сол и чер пипер, ако ви харесва, можете да добавите и червен пипер на вкус. Лукчетата ни са готови, когато добият изкусителен златистокафяв цвят.

Идва ред и на ябълките за соса. Обелваме ги и ги обезкостяваме. След това се нарязват на малки парчета и се обливат с лимоновия сок, за да може да не почернеят. Така подготвени, ябълките се слагат в дълбок тиган и се задушават за 15-20 минути.

Пюрираме с блендер или през цедка и прибавяме захар или капка подсладител (по желание). Същият този сос може да се използва за гарнитура и за рьощи и още много картофени ястия от швейцарската кухня, а и не само.

Älplermagrone и други алпийски ястия с макарони

Като последна стъпка изваждаме готовите älplermagrone от фурната и поръсваме отгоре с карамелизиран лук. Поднасяме всичко заедно с ябълковия сос, като него можем да го сложим в сервизна чинийка отстрани или дори направо при макароните, ако така ни харесва.

Представихме на вашето внимание рецептата за älplermagrone в нейния оригинален, автентичен вид. Съществуват някои нейни вариации, при които макароните се приготвят с кайма (gehacktes), понякога можем да сложим и малко бекон заедно с карамелизирания лук – можете и да експериментирате с добавките по свой вкус.

Така приготвено, ястието е идеално не само за питателно семейно събиране, но и за романтична и уютна вечер в усамотение с половинката. Консумирайте с чаша хубаво червено вино.

В последно време в България италианските и швейцарски деликатеси набират все по-голяма популярност. Ако желаете да опитате истински älplermagrone в алпийски стил и с ръчно приготвени пресни пенне, непременно посетете швейцарския ресторант “Фондю” в планинския български курорт Банско.