Франция е необикновена страна, която се слави със своите вкусни супи, ароматни сирена и майсторски приготвени десерти. Никоя друга страна не е белязана така от своите десерти, както Франция. Френските десерти са известни по целия свят и се характеризират с висше кулинарно майсторство. Да умееш да приготвяш френски десерти е просто чест.
Почти всеки от нас е чувал за известната кралица на Франция Мария Антоанета, която става известна с прословутата фраза “Като нямат хляб, да ядат пасти.” Няма солидни доказателства за това дали наистина тя е изрекла тези думи, но фразата се запечатва на страниците на френската история и става символ на социалното неравенство във френското общество през 18-ти век, предизвикано от разточителния начин на живот на аристократичната класа.
Без значение дали твърденията за кралицата са верни или не, френската кухня ни предоставя уникално разнообразие от десерти, които всеки ценител на сладкото кулинарно изкуство трябва да опита.
Във френската кухня преобладава употребата на краве масло, и това важи също и за десертите. Френските десерти се характеризират с изисканост и ефирна консистенция
Какво представлява сладката страна на френската кухня?
Ще ви запознаем с няколко класически френски десерти, които са станали символични за френската кухня
Неумиращи сладки класически изкушения от Франция: Мадлен
Още един символичен за Франция десерт с пандишпанова консистенция. Десертът произлиза от френските области Комерси и Ливердюн на Лотарингия в североизточната част на страната.
Приготвянето му изобщо не е сложно. Просто ни е необходим специален тиган за приготвяне на мадлен, на който има вдлъбнати подобни на раковини формички. Бяло брашно, яйца , ванилова захар, масло, сол.
Някои класически версии на рецептата включват употребата на лимонова кора и лимонов сок, както и фино натрошени ядки ( най-често бадеми). На външен вид наподобяват малки мидички. Има твърдения, че в миналото са изсипвали сместта за мадленки в истински мидички.
Тарт татен
Този известен по целия свят френски десерт е още едно доказателство, че често грешките на майстор-готвачите раждат шедьоври (картофен чипс, шоколадов чипс, корнфлейкс), които впоследствие се превръщат в символични ястия за определена държава.
Десертът води началото си от 80-те години на 18-ти век. Двете сестри Стефани и Каролин притежавали хотел. Една вечер една от сестрите готвела ябълков пай. Обаче тя била доста уморена и без да иска оставила котлона повече време включен. Така ябълките се карамелизирали.
Тя решилa да спаси десерта като го покрила с многолистно тесто и го изпекла във фурната. Резултатът бил един страхотен десерт, който се популяризирал по целия свят. След като го предложили на своите гости в хотела, те много харесали десерта.
Десертът се прави от ябълки, захар, ябълков ликьор, ванилия бутер тесто. Може да се приготви и с други плодове като круши, сливи и дюли. Сервира се с топка сладолед.
Крем брюле
Това е един десерт, който кара всеки французин да се гордее с кулинарното богатство на страната си. Почти няма човек, който да не е чувал за този десерт. В буквален превод името на крем брюле означава “изгорен крем.
Има друг десерт, подобен на крем брюле, който произлиза от Испания и датира от 18-ти век. Нарича се нарича „crema catalana“, „каталонски крем“. Първата рецепта за крем брюле се появява на страниците на готварската книга на Франсоа Масиело през 1691г.
Десертът се приготвя от яйчен крем и се поръсва със захар. Тя се карамелизира с помощта на газова горелка или от грила на фурна. Яйчният крем се прави от яйца, захар, сметана, прясно мляко. В приготвянето на десерта може да се ползва и кафява захар.
Процесът на карамелизиране образува фина коричка с лек бронзов цвят върху десерта и му придава неустоим аромат. Според оригиналната рецепта към крем брюле се добавя вкуса на ванилия, но има и други вариации. Крем брюле може да се приготви с плодове, извара, мента, шоколад, уиски, ликьор и други продукти.
Макарони
Макароните няма как да не Ви очароват със своя мек вкус и топяща се в устата хрупкава структура. Този божествен десерт се приготвят от белтъци, кристална захар, гранулирана захар, пудра захар, бадемово брашно.
Те са от типа сладки сандвич. Две бисквитки са слепени с ганаче или друг крем. Пълнежът се приготвя от бял шоколад, течна сметана, готварска боя за оцветяване на крема. Името на тези неустоими бисквитки идва от италианската дума “macarone, maccarone or maccherone” за десерта целувка. Корените им датират от Средновековието като славата им се възражда през 19-ти век.
Канеле (Canelé)
Този десерт присъства на Коледната френска трапеза и идва от региона на Бордо. Благодарение на умел сладкар, радваме се на този хубав десерт вече 300 години. Има мек кремообразен пълнеж и твърда карамелена черупка с вкус на ванилия, ром или коняк.
Съставките са брашно, прясно мляко, захар, 2 яйчни жълтъка и белтъка, краве масло, ванилов екстракт. Наподобява малък набразден цилиндър с височина 5 см. и отгоре има вдлъбнатина като на кекс.
Въпреки алкохолния привкус, канеле се консумират на закуска, а дори за десерт на обяд и вечеря. Еднакво вкусни са както с чаша чай, така и с чаша вино. Във Франция канеле се продават във специални подаръчни кутии.
Шоколадов мус (mousse au chocolat)
Добре познатия ни мус, които се продава в пластмасови чашки със станиолови капачета не може въобще да се сравнява с оригиналния френски десерт. Името му се превежда като “шоколадова пяна”.
Това френско изкушение се приготвя от горчив шоколад, яйчни белтъци и жълтъци, сметана, захар, гореща вода. Може да се приготви с ванилия. Гарнира се с бита сметана.
Десерт Наполеон
Няма списъкът ни да е пълен, ако не споменем и десерта, носещ името на един от най-великите императори на Франция. Името му е Милфьой (от френски Mille-feuille) и буквално означава“хиляди листа”.
За съжаление истинският произход на десерта остава неизвестен. Десертът има безброй много версии по целия свят, като съществуват и солени варианти на вкусния десерт. В доста страни се приготвя дадена версия на този сладкиш с крем.
Съгласно оригиналната рецепта десертът е съставен от три слоя бутер тесто, между които има сладкарски крем, като в някои случаи може да се замени със сметана или сладко. Най-горният последен слой се поръсва с пудра захар, натрошени ядки или какао. Описание на рецептата се появява за първи път благодарение на французина Пиер де ла Варен. Години по-късно Мари-Антоан Карем създава нова подобрена рецепта.