Швейцария в исторически план е земя на фермери и затова по традиция швейцарските ястия са прости и питателни. Наред с прочутите си сирена, алпийците много обичат да хапват месо, което е подходящо за суровия планински климат.
Според национално проучване на храненето MenuCH, швейцарците изяждат средно по 780 г месо на седмица, което, както и да го погледнете, си е сериозно постижение. Количеството е различно при двата пола. Мъжете хапват 980 г, а жените „само“ 570, сочат данните от проучването.
Месото в швейцарската кухня е толкова изобилно и вкусно, че ако посетите алпийската страна, няма опасност да станете вегетарианец, освен ако не ви тегли много към зеленчуците.
Какво месо се приготвя и защо качеството му е много високо?
Най-популярните меса в Швейцария са:
- говеждо,
- свинско,
- пилешко,
- пуешко.
- Много популярни са и месните продукти – както сушени или пушени меса, така и огромно разнообразие от наденички.
Месните специалитети са различни, но има нещо общо между всички тях. Това е високото качество на месото, за което има редица предпоставки. Швейцария предлага най-добрите условия за земеделците и производителите на месо да работят по начин, благоприятен за животните и околната среда. И това прави швейцарското месо по-екологично от вносното.
Малко повече от две трети от обработваемите терени са зелени площи, които се използват за животновъдство. Благодарение на големите количества валежи в Швейцария, до голяма степен животновъдите се справят без изкуствено напояване на ливадите и пасищата.
Швейцарските селскостопански животни получават строго контролиран, подходящ за вида и екологичен фураж. Храната за животни не съдържа генетично модифицирани организми и животинско брашно. Хормоните и антибиотиците за повишаване на ефективността също са строго забранени.
В Швейцария се произвежда 86% от храната за животни, така че само 14% се внасят. Алпийската страна има един от най-строгите закони за хуманно отношение към животните в света. Той например предвижда, че времето за превоз на животни не може да надвишава 6 часа. За сравнение, в ЕС разрешеното време за транспортиране на свине е до 24 часа.
В резултат на всички мерки швейцарското месо означава безопасност и качество и пътят му може да се проследи напълно от двора до магазина и печката.
Видове традиционни месни специалитети
Швейцарската кухня има силни следи от влияния от съседните държави, сред които основният принос имат френската, немската и италианската кухни. Също така кулинарните традиции в различните региони на Конфедерацията имат свои особености и емблематични ястия.
Ако отидете в Цюрих, трябва непременно да опитате прочутото местно блюдо Geschnetzeltes. В класическия му вариант представлява тънки ивици телешко с гъби в кремообразен сос. Ако произнасянето на името на ястието е предизвикателство за вас, тогава можете лесно да го поръчате, като кажете Цюрихско телешко със сметанов гъбен сос и ще бъдете разбрани.
Освен от телешко, може да се приготви от пилешко, което се реже на тънки лентички. Месото се запържва на силен огън до светла коричка. След това се задушава в плътен сос с гъби, бяло вино, кисели краставици или пресни зеленчуци и ароматни подправки.
Резултатът е, че месото направо се топи в устата. Този класически специалитет от Цюрих обикновено се сервира с хрупкави и златисти картофени рьощи. Алтернативни варианти за гарнитура са още spätzle (вид паста), ориз или картофено пюре.
Месото е толкова на почит в Швейцария, че дори и най-известната местна кулинарна класика – фондю, което по принцип представлява разтопени сирена, може да се приготви с месо. В този случай месото се реже на хапки и се потапя в сгорещена мазнина. Според предпочитанията, месото може да бъде пилешко, свинско или телешко. Сервира се с гарнитура от варени картофи, карфиол, кисели краставички и сосове.
Не само Виена може да хапнете вкусен шницел. Швейцарците също приготвят отлични шницели. За приготвянето им са необходими свински бут, яйца, картоф, глава лук, сух бял хляб, сол, а за подправянето им се ползват черен и червен пипер, горчица и кашкавал.
Технологията не е сложна:
- Месото се смила с картофите, посолява се и се добавят накиснатият във вода хляб, яйцата и подправките. Може да се ползва и готова кайма, към която се прибавя настърган картоф.
- От сместа се оформят големи овални шницели, които се намазват с горчица.
- Пекат се в обилно намазана с масло тавичка на 200 градуса за около 15 минути.
- Към края се поръсват с настъргания кашкавал и се допичат.
- Могат да се приготвят и пържени. Сервират се с пържени картофи или рьощи, поднася се и горчица.
Aлпийският пай с месо, познат като Pastetli е друго традиционно швейцарско ястие. Паят представлява кошничка от бутер тесто, която първо се пече, а след това се пълни с различни продукти. Най-често за плънка се използва месо и гъби, а понякога се пълнят с пилешко и бекон, с кълцана наденичка или с топчета кайма.
Към тях се добавят кромид или праз лук и подправки като черен пипер, магданоз и др. Полива се със сос, приготвен от масло, брашно и сметана с месен бульон или малко бяло вино. Може да се сервира както като основно ястие, така и като подкрепяща закуска.
Освен в готвените ястия с месо, в швейцарската кулинарна традиция намират място и много месни продукти. В Швейцария, хората обичат да се срещат, за да се наслаждават заедно на общуването и храната. Аперитивът е много популярен за почти всеки повод. Това е свързано и с многото фини специалитети от месо, които се сервират като мезе към различни напитки, например чаша бяло вино или студена бира.
Приятно е да завършите деня със стил и да прекарате времето до вечеря, отдавайки се на кулинарни изкушения с приятели.
Bündnerfleisch е най-известният от всички швейцарски специалитети от месо. Апетитни парчета висококачествено говеждо месо се сушат в чистия планински въздух и по този начин вкусовите им качества се формират по естествен начин.
Сред любимите месни продукти е швейцарската национална наденица Cervelat, която може да се приготвя по различни начини – от печена на шиш на лагерния огън до известната швейцарска салата с колбаси. Salsiz пък е суров колбас, приготвен от говеждо и свинско месо. Той идва от Граубюнден и е подходящ като компонент за местни традиционни рецепти. Списъкът е голям, защото колкото са швейцарските региони, толкова са и месните специалитети, а дори и повече.
Рецепти
ZürcherGeschnetzeltes
Продукти:
- Телешки котлети, нарязани на ивици
- 3 с. л. Брашно
- 1 с. л. краве масло
- 2 с. л. Зехтин
- 1 глава лук, много фино нарязан
- 2 скилидки чесън, накълцани на дребно
- 15 пресни листа градински чай, нарязани
- 250 г гъби, дебело нарязани
- 1 чаша сухо бяло вино
- 1 ч.ч. готварска сметана
- морска сол
- смлян черен пипер
Приготвяне:
- Поръсете брашното върху месото и го оваляйте добре. Загрейте половината от маслото и олиото в тиган. Веднага след като маслото започне да се разпенва, добавете месото и го „запечатайте“ много бързо от всички страни. Оставете настрана в чиния.
- Добавете останалата част от маслото и олиото в тигана и задушете лука, чесъна и градинския чай за няколко минути, след което добавете гъбите. Разбъркайте добре и когато гъбите започнат да омекват, продължете да готвите още около 5 минути.
- Добавете виното, за да деглазирате дъното на тигана, като използвате дървена лъжица, за да изстържете всяка образувала се коричка. Добавете телешкото и гответе, разбърквайки, докато виното се изпари. Намалете котлона и оставете да къкри още 10 минути.
- Подправете със сол и черен пипер, а в последния момент добавете сметаната, оставете да шупне за 2 минути, след това свалете от котлона и сервирайте върху паста или с картофени рьощи.
Свинска пържола с плънка от топено сирене
Продукти:
- 800 г свинско месо
- 4 швейцарски топени сирена
- 4 малки кисели краставички
- 3 чаени лъжички горчица
- 3 супени лъжици краве масло
- 2 супени лъжици брашно
- сол и смлян пипер на вкус
Приготвяне:
- Нарежете месото на осем равни парчета напречно на влакната.
- Подправете ги със сол и черен пипер и леко ги начукайте.
- Нарежете краставиците на тънки кръгчета или на парченца.
- Поставете топеното сирене във фризера за двадесет минути, след което го настържете.
- Смесете заедно нарязаните краставици, настърганото топено сирене и горчицата и разбъркайте добре.
- Поставете готовата смес върху четирите парчета свинско месо и покрийте с останалите парчета месо отгоре. След това закрепете пържолите с клечки за зъби и ги оваляйте в брашно
- Загрейте маслото в тиган и ги запържете от двете страни на умерен огън. Можете също така да печете такова месо във фурната при 200 градуса за 25 минути. В този случай ястието ще се окаже не само вкусно, но и здравословно.