Най-популярните швейцарски ястия

Най-популярните швейцарски ястия

Швейцария е малка страна, но предлагаща продукти, които са дотолкова популярин и възприети за нещо нормално по целия свят, че вече автоматично ги свързваме с името на алпийската държава. Всеки е чувал за швейцарският шоколад, сирене, джобното ножче, а също и изкушаващото фондю.

Швейцария обаче освен че предлага отлични условия за зимен туризъм и практикуването на различни спортове, има какво да предложи и на гастрономическите пътешественици. Националната кухня на Швейцария е нещо много повече от щоколад и сирене. Най-добрият начин да разберете какво представлява е да я опитате разбира се.

Ако сте от тези, които никога не са опитвали швейцарска кухня, то много пропускате. Задължително опитайте едни от най-популярните специалитети на швейцарската кухна, за да се насладите на истинския и неповторим вкус от Алпите. Едно от условията да направите това е като посетите специализиран ресторант, предлагащ швейцарски ястия, приготвени изцяло по автентични рецепти и с продукти внос от Швейцария.

Ястията на швейцарската кухня се характеризират със семплост и високо качество на малкото на брой продукти, използвани в рецептите.  Много от тях са с исторически фермерски корени. Преобладават продукти като картофи, лук, сирене, масло, домати, краставици, ябълки – все продукти, които са били достъпни за швейцарските пастири високо в планината.

Ето го и списъка с популярни ястия на красивата алпийска страна:

Цюрихско кълцано (Zurcher geschnetzeltes)

Това традиционно швейцарско ястие е предпочитан специалитет за зимните месеци и се е появило в региона на Цюрих. Името му идва от швейцарско-немски диалект и буквално означава кълцано месо в цюрихски стил.

Швейцарско ястие Цюрихско кълцано

Приготвя от телешки котлети, телешки дроб, телешки момици (тимусни жлези на младо телешко месо), които се задушават в кафяв на цвят сос от бяло вино, гъби, заквасена сметана, лук, масло, лимонов сок, магданоз, черен пипер. Може да се консумира заедно с ориз, рьощи, шпецле(швейцарски нудъли), талиатели или картофено пюре.

Älplermagronen (алпийски фермерски макарони)

Това регионално ястие е алпийската версия на американските макарони със сирене. Измислено е от планинските фермери в Швейцария, които искали засищащо ястие, което се приготвя лесно от достъпни и нескъпи продукти, които всеки има в кухнята си.

Швейцарско ястие макарони Alplermagronen

Отлична опция за зимния период, когато запасите от храна на фермерите били изчерпани.  Приготвя се изключително лесно. Нареждат се слоеве сварени макарони или паста пене, картофи, сирене (Грюер, Апенцелер или Раклет), а също и сметана, покриват се с карамелизиран лук и се запичат на фурна. Сервира се със ябълков сос, като може да се поръси с канела.

В рецептата може да се добавят и малки кубчета бекон или чесън. Подходящо е както за закуска, така и по друго време на деня.

Тартифлети

Това традиционно швейцарско ястие идва от алпийския регион Савой. Модерната версия на рецептата за тартифлети е била вдъхновена от традиционно ястие с названието “пела„ което представлява гратин от картофи и лук в провансалския регион във Франция, който се приготвя в специален тиган с дълга дръжка.

Швейцарско ястие Тартифлети

Рецептата за ястие пела е разработена през 1980 от  браншови съюз на производителите на Реблошон с цел да се повишат продажбите от сиренето.

Картофите са основната съставка на Тартифлети. Ястието се приготвя се от картофи, сирене реблошон, тънки резенчета бекон, лук, сметана, подправки. Името му произлиза от думата за картоф “tartiflâ”. Oт франкопровансалския диалект, както и от савойската дума “tartifles” .

Тартифлет се приготвя като се нареждат ред нарязани на филийки картофи, лук, кубчета бекон и парченца масло. Бекона и лука предварително се задушават до позлатяване с бяло вино. Наредените пластове се заливат със сметана и подправки и върху тях се нареждат парченца реблошон, след което се пече на фурна. Сервира се със шунка на грил.

Раклет

Ако искаме да опитаме едно наистина емблематично за Швейцария традиционно ястие, то не трябва да пропускаме да опитаме раклет. Ястието раклет произхожда от региона на кантона Вале (Valais) в Швейцария. Приготвя се от разтопено средно твърдо швейцарско сирене раклет, което се излива върху варени или печени с кожата картофи, различни зеленчуци, гъби,  кисели краставички, мариновани лукчета и царевички, пушени меса или бекон.

Швейцарско ястие сирене Раклет

Раклет се консумира обикновено заедно с билков чай, Кирш или швейцарско трапезно вино Фендан.

Съвременното приготвяне на раклет става чрез електрически грил за раклет с малки тиганчета. Парчета раклет се слагат в тиганчетата, които се нагряват на уреда до разтапянето на сиренето.

Консумацията на раклет е цяло социално събитие и може да трае часове. Раклет е не само апетитно ястие за студените дни, а и повод да се съберем с близките си хора край масата.

Фондю

Какъв по-добър начин да се стоплим през студените зимни дни (а и да се заредим с настроение) като вкусим ароматно и топло швейцарско фондю в приятна компания. То е едно от швейцарските ястия, правещи се с оригинални сирена като Ементал, Раклет, Грюер, Апенцелер, Вашрен. Това ястие е толкова популярно, че вероятно почти няма човек, който да не е чувал за него.

Швейцарски съд за Фондю | Ресторант Фондю

Фондю може да бъде сладко и солено. То може да се приготви с млечен, черен и бял шоколад, а също и с мазнина и бульон. Фондю се приготвя като в керамичен съд се разтапя шоколад и в него се топят различни плодове (ягоди, банани, ананас, киви) и сладки изкушения като бонбони, сладкиши, бисквити, маршмелоу. Рецептата за фондю варира според това в коя част на страната се намира районът: в италианската, във френската или швейцарската част.

В състава на фондюто със сирене влиза комбинация от различни сирена или само един вид, бяло вино, традиционна черешова ракия КиршKirschwasser), царевично нишесте, сол и пипер. Фондю се приготвя като в метален съд, нагряващ се на свещ или спиртна лампа, познат с името какелон се поставят различни парчета сирена. Съдът предварително се натърква със скилидка чесън. Бялото вино се загрява леко заедно с нишестето и след това се добавя настъргано сирене.

Към сместта се добавя малко черешова ракия. Сместта се бърка непрекъснато, за да се постигне равномерна консистенция и сиренето да не се сгъсти и залепне, а  температурата трябва да се поддържа постоянна. В него се топят различни хапки като кубчета хляб, месо, зеленчуци, набодени на дълги вилици.

Фондюто със бульон и мазнина се консумира по същия начин, само че в какелона се нагрява олио и зеленчуков бульон, в които се топят хапки различни видове меса, риба и морски дарове.

Рьощи (Rösti или röschti)

Това е едно от най-популярните швейцарски ястия, което традиционно е било ежедневна закуска на фермерите от региона на Берн. Среща се основно в немско-говорящите райони на Швейцария.

Швейцарско ястие Рьощи

Приготвя се от настъргани сварени или сурови картофи, сол и пипер, които се оформят на кюфтенца с около 12см. в диаметър и 1-2см. дебелина.Рьощите се пържат в олио, масло или друга мазнина в тиган или пекат на фурна.

Обикновено традиционната рецепта включва само картофи, но рьощи могат да съдържат и бекон, сирене, лук, ябълки и свежи подправки. Още един показателен кулинарен пример за това как едно семпло ястие от селски регион се превръща в световен специалитет символичен за дадена страна. Традиционното му предназначение е било като гарнитура към други ястия (спанак с пържени ястия, сервилат, леберкез).

Малакоф

Това вкусно алпийско ястие представлява пържени топчета от сирене и традиционно се сервира като предястие. То се приготвя основно в Западна Швейцария, но може да се опита и в региона на Бегнинс, Бурсинс, Луинс, Винзел, както и край бреговете на езерото Женева.

Швейцарско ястие Малакоф

Получава името си от битката на Малакоф. Тогава швейцарските наемни войници започват да приготвят малакоф при завръщането си от обсадата на Севастопол през 19-ти век.

Малакоф се приготвя от сирене, брашно, чесън, яйца, индийско орехче, сол и пипер. След като тази смес се обърка, бавно се добавя вино и Кирш (популярна швейцарска черешова ракия) и се оформят от нея кюфтенца. Те се пържат  докато не станат златисти и хрупкави.