Швейцарската кухня носи най-добрите черти на алпийската кулинарна традиция. Коронните й ястия като фондю, раклет, рьощи и други отдавна са надхвърлили пределите на родината си и я прославят навсякъде по света. Затова много почитатели на добрата храна днес си задават въпроса какво прави швейцарската кухня толкова интересна.
Характерни особености на швейцарската кухня
Швейцарската кухня обикновено включва малко на брой, но много качествени продукти. Тя е питателна и това се дължи на суровата природа в планината и географските особености на региона, в който в миналите времена са живеели предимно фермери, отдалечени на големи разстояния.
Затова местните хора през дългите студени месеци са използвали в кухнята си основно произведени от тях трайни продукти, каквито да месото, млякото и млечните продукти, картофите и тестените изделия.
Автентичната швейцарска трапеза и до днес е запазена в планинските области. Тя включва много рецепти, приготвени от сирене, яйца, мляко, сметана и зеленчуци. Месото също е чест гост на масата, като гозбите са вкусни и доста засищащи.
Хлябът и хлебните изделия са на голяма почит, а всеки регион се гордее със свое емблематични тестени изделия, изпечени от висококачествени брашна. Швейцарският плетен хляб Zopf е много интересен и затова е един от най-популярните в страната.
Швейцарската кухня е повлияна от кулинарните традиции на съседните страни – Франция, Германия, Австрия и Италия. Това определя голямото й разнообразие. Освен националната кухня, традиционна за цялата страна,
Много от ястията на алпийски народи са сходни, а рецептите лесно преминават през границите на държавите. Немската кухня например е повлияла на швейцарската по отношение на многото вкусни и известните картофени рьощи.
Френската част е известна с чудесните си ястия от сирена – фондю и раклет. В районите около езера като Женева, Цюрих и курортния град Бил се консумира много прясна сладководна риба.
Италианските кантони, разположени в южната част на страната, включват в менюто си повече макаронени изделия и полента. Традиционни за кантон Тичино в южната част на Швейцария пък са и типичните за Италия ризото и супата Минестроне. В най-големия швейцарски кантон Граубюнден се проявяват в най-голяма степен всички характерни черти на швейцарската кухня.
В миналото кантонът през зимата е губел връзка с останалата част на страната и местните жители са много опитни в съхраняването на храна. Най-популярният специалитет в кантон Граубюнден е Bündnerfleisch, което е подобно на нашата пастърма. Месото, което е говеждо или дивеч, се натърква със сол и билки и се суши няколко месеца, а резултатът е уникален.
Най-интересните швейцарски ястия
Картофени рьощи
Rösti е лесно за приготвяне швейцарско национално ястие, което изисква малко на брой продукти. То се прави от настъргани картофи с растителни или животински мазнини и подправки. В някои региони към него добавят лук, бекон, сирене, ябълка или билки. Много популярни са Rosti Valaisanne, които се гарнират с бекон, пържено яйце и разтопено сирене раклет.
Швейцарците използват специален вид картофи с ниско съдържание на нишесте и благодарение на тях рьощите получават апетитна коричка. Те са хрупкави отвън и нежни отвътре. В повечето случаи ястието се приготвя в тиган, но може да се изпече и на фурна.
Рьощите се оформят като голяма палачинка с размера на тигана или като шницели. Пържат се първо от едната страна, а след това се обръщат или се допичат в загрята фурна.
По принцип Rösti е традиционно ястие за кантон Берн. Рьощите се раждат като селска гозба и в началото са се хапвали за закуска, за да дадат сила на хората за целия ден. Сега се приготвят в цяла Швейцария и се сервират за обяд или вечеря като самостоятелно ястие или като гарнитура към месни или зеленчукови блюда.
Фондю
Няма как да не отделим специално внимание на уникалното швейцарско фондю. То се приготвя от сирена, които се загряват на бавен огън. Празнично настроение създава фактът, че ястието се приготвя направо на трапезата. В центъра на масата се поставя специалният съд за фондю, наречен какелон. В него разтапят подбраните сирена като обикновено сe използват между 2 и 5 вида.
Сред най-предпочитаните са Gruyère, Vacherin Fribourgeois, Raclette, Appenzeller и др. Към тях се добавя малко малко бяло вино и подправки: индийско орехче, черен пипер и скилидка чесън. В горещата апетитна смес се потапят късчета хляб, а за целта се използват дълги тризъби вилици.
На трапезата се сервират още варени картофи, зеленчуци, мариновани краставички и лукчета и др. Това невероятно ястие, възникнало като пастирска храна в Алпите, сега е на почит и в най-изисканите ресторанти по света.
Раклет
Раклет е просто и в същото време неустоимо вкусно швейцарско ястие от сирене. То обикновено се пече на специален грил, който също се нарича Раклет. Парчета сирене се нареждат върху плочата на грила и когато омекнат се остъргват направо в чиния върху варени картофи. Тази интересна храна произхожда от кантон Вале.
Както фондюто, раклетът също се приготвя директно на масата за хранене, което прави консумацията му по-забавна. И, естествено, сиренето, което се използва, също се казва Raclette. Пред всеки на масата се сервират топли варени картофки, а отделно се слагат още мариновани краставички, дребни лукчета, маслини, зеленчуци и дори месни продукти: шунка, бекон, филе и др.
Papet Vaudois
Папет Водоа е по-малко известно зад граница швейцарско ястие. Краткото му описание е, че е пюре от праз и картофи с наденички. Резултатът от това просто съчетаване на обикновени продукти е наистина запомнящ се. Ястието е типично за регион Во и с основание се смята за една от най-добрите храни в Швейцария. В региона дори се празнува Ден на Le Papet Vaudois всеки октомври.
Основата на Le Papet Vaudois е каша, приготвена от праз и картофи, задушени със сметана. Върху тях в чинията се поставя главният герой – свинска наденичка със зеле. Колбасите задължително са местно производство и върху всеки от тях се слага уникален номер и печат.
Bircher müesli
Всеки знае какво е мюсли, но малко са наясно, че дължим тази здравословна закуска на швейцарския лекар Максимилиан Оскар Бирхер-Бренер. Той е убеден, че зърнените храни, плодовете и зеленчуците са по-добри от диета, базирана на месо. Затова създава Bircher müesli през далечната 1900 г. за пациентите в неговия санаториум в Цюрих.
Името произлиза от немската дума за плодово пюре или каша (Mus), а в началото новата закуска е била приготвена с пресни плодове. По принцип тази храна е смес от овесени ядки, плодове, орехи или други ядки. Към тях се добавят кисело или прясно мляко, а по желание може да се подсладят с мед.
Според оригиналната рецепта, суровият овес се накисва за една нощ, за да омекне. Сега мюсли са популярна закуска не само в Швейцария, а и в целия свят.
Älplermagronen
Älplermagronen, наречени още пастирски макарони, са интересен швейцарски вариант на макарони със сирене. Това ястие е създадено от обикновени продукти от хората, работещи на алпийските пасища. То е просто и засищащо, което го прави подходящо за суровите алпийски зими.
Основните продукти, които се използват, са паста, сметана, сирене, картофи и лук. Älplermagronen се състои от слоеве варени макарони, варени картофи, сирене и сметана. Покриват се отгоре с карамелизиран лук и ястието се запича на фурна. То традиционно се сервира с ябълково пюре или задушени ябълки. Понякога можете да попаднете на вариант на рецептата с бекон.
Снимки: fondue.bg / pixabay.com