Диета и швейцарска кухня – възможно ли е?

Диета и швейцарска кухня – възможно ли е?

Швейцарската кухня е вкусна и питателна, а суровата планинска природа в Алпите предполага ястията да са засищащи. По принцип в тях се използват малко на брой съставки, сред които основно млечни продукти и месо, а от зеленчуците – картофи, зеле, спанак и моркови. Консумират се също бобови храни и ориз. 

На пръв поглед изглежда, че традиционните гозби на планинците не са особено диетични, но в кулинарните традиции на алпийската страна могат да се открият и много леки ястия, салати и дори риба. Всъщност, Швейцария е в Топ 3 на Европа по здравословно хранене след Нидерландия и Франция, сочи международно проучване. 

Една от основните причини за това е високото качество на местните продукти и ястия. На тази основа смело да кажем, че диетата с швейцарската кухня е напълно възможна, въпреки че изкушенията са много.

Диета и швейцарска кухня – възможно ли е?
Какво можем да хапваме, ако сме на диета?

Автентични швейцарски гозби днес можем да опитаме в планинските райони и малките градчета. Менюто включва предимно ястия от сирене, яйца, мляко, сметана, зеленчуци и плодове

Швейцарците обичат и месните ястия, които умеят да приготвят майсторски. В Швейцария е силно развито хлебопекарството и всеки район пече свои различни хлебни изделия от качествени брашна, местно производство.

Швейцарците много държат тяхната национална кухня освен вкусна да е и много полезна и по тази причина внимателно подбират съставките за всяка гозба. Продуктите често стигат до ресторантите и домовете направо от фермите. Това гарантира качеството им и осигурява винаги пресни храни на трапезата. Практиката е да се пазарува от фермерски магазини и фермерски пазари, предлагащи еко и био храни.

Млечните продукти в Швейцария са с най-високо качество и са задължителни за всяка алпийска трапеза. Сирената, изварата и млякото се консумират самостоятелно, но също така са необходима съставка за много ястия. 

Диета и швейцарска кухня – възможно ли е?

Качеството на млякото от швейцарските крави не подлежи на съмнение, а продуктите от него са станали емблема на алпийската държава. Млечните продукти могат да участват в диетичен режим на хранене поради многото полезни вещества в тях. 

Калцият в млякото укрепва костите, косата и зъбите. Млечнокиселите продукти са особено полезни за стомашно-чревния тракт, а хубавото е, че могат да се правят и в домашни условия. 

Сирената присъстват ежедневно на масата на швейцарците в натурален вид или в ястия. Най-популярните алпийски блюда от сирене са Раклет и Фондю, като и двете се основават на разтопяването на различни видове сирена. Раклет се нарича както полутвърдото швейцарско сирене, така и традиционното ястие, което се приготвя с него. 

Сиренето се разтопява в специален уред и се остъргва от съда върху зеленчуци, например варени картофи или малки лукчета. Това вкусно планинско хапване е измислено отдавна от швейцарските овчари. Те носели със себе си сирене, което нагрявали на огън и добавяли към зеленчуци.

Качественото месо също може да е част от диетичен хранителен режим. „Когато види евтино месо, швейцарецът си казва, че тук нещо не е наред“, коментират експерти от алпийската държава.

Вярно е, че „мръвките“ в Швейцария струват повече отколкото в съседните европейски страни, но местните хора знаят, че качествените хранителни продукти си имат своята цена. Най-популярните меса са говеждо, свинско, пилешко, пуешко

Диета и швейцарска кухня – възможно ли е?

Швейцария предлага отлични условия за производителите на месо да работят по най-добрия начин за животните и околната среда. Това прави швейцарските меса по-екологични от вносните. 

Храната за животните не съдържа генно модифицирани организми и животински брашна. Строго са забранени хормоните и антибиотиците за повишаване на ефективността. Това прави месото подходящо за различни здравословни диети.

Рибните продукти са чест гост на швейцарската трапеза, въпреки че рибата не е сред храните, за които ще се сетите, когато стане дума за алпийска трапеза. Това е така, защото трудно може да се предположи, че в страна без излаз на море консумират много риба и умеят да приготвят различни рибни специалитети. 

В Швейцария има над 50 езера с големина над 1 квадратен километър, а към тях може да добавим и десетки реки и планински извори. Затова в алпийската държава се консумира предимно сладководна риба, а също и океанска от внос. 

Швейцарските водоеми, в които водата е кристално чиста, са дом за над 90 вида риба, сред които пъстърва, щука, сьомга и др. Филе от езерен костур е един от специалитетите в района на Женевското езеро. Консумацията на риба е в основата на здравословната кухня и е полезен диетичен продукт. 

Диета и швейцарска кухня – възможно ли е?

Швейцарска „атомна“ диета

Тази диета със странно име е доказателство, че качествените швейцарски продукти могат да са основа за здравословен хранителен режим. Диетата редува белтъчни и въглехидратни дни. В белтъчните можете да ядете само протеинови храни, които се усвояват по-дълго време.

Въглехидратният ден попълва запасите ни от гликоген, но тъй като енергията още не е достатъчна, трябва да разградите мазнините. В комбинация тези дни позволяват да отслабнете и ускорите метаболизма си.

Единственият недостатък на тази диета е, че не е подходяща за вегани и вегетарианци. В протеиновия ден трябва да се ядат животински продукти, които не могат да се заменят със соя.

Швейцарската „атомна“ диета препоръчва да се яде често, но по-малки количества. Можете да хапвате продукти от списъка с разрешени храни без ограничения, но и без да преяждате. При активен живот се препоръчва се да консумират около 1600 калории, а при по-малко движение – 1200.

За протеиновия ден са разрешени: нетлъсто месо и риба, яйца, морски дарове, мляко, обезмаслено мляко. В деня за въглехидрати можете да ядете почти всички плодове и зеленчуци без банани, грозде и картофи. Другите разрешени храни са зеленчукови салати и ястия, зеленчукови супи и пресни сокове.

Зърнени храни като елда и овесени ядки макаронени изделия от твърда пшеница може да се консумират след като се видят първите резултати.

Швейцарска хлебна диета

Швейцарците имат дори Хлебна диета. Повечето почитатели на диетите смятат тестените изделия за табу и ги изключват от всички здравословни хранителни режими. Швейцарците не само се отнасят с голямо уважение към хляба, а и обратно на общоприетото мнение, са решили да му посветят специална диета. Тя се нарича точно така – Швейцарска хлебна диета. Това не означава, че може да се яде всякакъв хляб на корем. В основата на хранителния режим са тестени изделия от пълнозърнесто и многозърнесто брашно. 

Диета и швейцарска кухня – възможно ли е?

Тъмните хлябове се отличават с високо съдържание на микроелементи и хранителни влакна. Белите питки не са забранени, но е добре все пак да ги избягваме, ако искаме да постигнем съществен резултат. 

Добрата новина е, че филиите може да се комбинират с други продукти, като нетлъсто месо, нискомаслена извара, други млечнокисели продукти, плодове и зеленчуци. Може да не ви се вярва, но целта на тази диета е да се намали калоричността на приеманата храна. 

Предвидена е дневна норма до 1400 калории. Препоръчително е пиенето на вода и чай без захар. Швейцарският диетичен режим е балансиран и не ощетява организма от важни полезни вещества. Друго предимство е, че можем да спазваме диетата продължително време, без да нанесем вреди на здравето си.

Ползите са, че нискомаслените продукти и качественият хляб са богати на минерали, укрепват имунитета и влияят добре на храносмилането. Швейцарската диета е евтина и лесна за прилагане. Може да я спазвате навсякъде – вкъщи, на работа или на почивка.

В Швейцария е популярна и супата от брашно от Mehlsuppe. Основен продукт за нея е пшенично или ръжено брашно. Ако супата се приготвя във френскоезичната част на страната, се добавя царевично брашно.

Освен брашното се слагат любими подправки, месен бульон, мляко или други продукти според вкусовете на хората. Преди това национално ястие се е смятало за храна за бедните семейства. Днес е популярно и любимо за много швейцарски семейства.

Диета и швейцарска кухня – възможно ли е?