Кои са най-известните Алпийски десерти?

Кои са най-известните Алпийски десерти?

Алпийската кухня и особено швейцарската е известна с многото си млечни продукти, засищащи месни ястия и с емблематичното фондю. Родината на кравата Милка, която дава шоколад, обаче е една не особено позната в света сладка вселена, която може да ви изненада с безброй уникални алпийски десерти. 

Кои са най-известните Алпийски десерти?

Какво не знаем за алпийските десерти?

Швейцарците дават на света шоколада, но хората от Алпите подслаждат живота си с много други оригинални сладкиши. Местните сладкари се развихрят особено по време на празници, но десертите са чест гост на трапезата и в делничните дни. 

Голяма част от тях са регионални, но много други са приготвяни и харесвани в цяла Швейцария. В граничните кантони се чувства влиянието на кулинарните традиции на съседните Франция, Германия и Италия.

Гамата на швейцарските десерти е много широка – от тестени и плодови до кремове и сладолед. Забележителни са швейцарските торти като Nusstorte,  Kirschtorte и Blauer Kuchen. 

Известни са още  швейцарските целувки меренге. Едва ли сте предполагали, че има крушов хляб, но швейцарския Birnbrot, който е с тънка обвивка и плънка от круши и други сушени плодове, е доказателство, че тази комбинация е печеливша. 

В алпийските страни са майстори и на апетитните щрудели с ябълки. Много са също дребните сладки и бисквитите, които се правят в швейцарските пекарни и в домовете. Vogelnestli например са „птичи гнезда” с маслена основа и орехов бордюр от меренге, пълен със сладко. В Алпите всеки може да намери сладко изкушение по свой вкус.

Кои са най-известните Алпийски десерти?

Кои са най-известните алпийски десерти ?

Zurcher pfarrhaustorte

Настъргани ябълки, препечени ядки и канела, всичко това напълнено в сладка коричка. Тази вечно сочна торта от Цюрих, е мечтата на любителите на ябълките. Сладкишът е много ефектен с украсата си от половинки ябълки с направени разрези отгоре.

А ето и продуктите, които са ви необходими за Zurcher pfarrhaustorte.

За тестото за блата:

  • 160 г брашно
  • 50 г пудра захар
  • 1 ч. л. сол
  • 100 г масло
  • 1 яйце

За пълнежа:

  • 4 средни ябълки (около 300 г), настъргани
  • сок от един лимон
  • 120 г смлени бадеми, препечени
  • 100 г захар
  • 1 ч. л. канела
  • 1 ч. л. сол
  • 3 яйца, разделени на жълтъци и белтъци

За украсата:

  • 6-7 обелени ябълки или круши
  • мед

Начин на приготвяне

За тестото първо в голяма купа смесете брашното, захарта и солта. Добавете студеното масло на парчета и разтрийте брашнената смес с пръсти, докато се получат малки люспи.

Направете кладенче в брашното и добавете яйцето. Разбъркайте внимателно, докато се образува тесто. Оформете тестото на топка, увийте го с фолио и оставете в хладилник за около час.

Разточете тестото и го разстелете във форма с диаметър 24 см. Намажете преди това дъното с малко жълтък (можете да използвате малко от жълтъка от трите яйца, които ще влязат в пълнежа), след това оставете блата на хладно (за предпочитане във фризера), докато приготвяте пълнежа. 

За пълнежа

Настържете ябълките и ги сложете в купа с лимоновия сок, който добавете веднага, за да не покафенеят.

Междувременно препечете леко ядките във фурна, след което оставете да изстинат. Добавете ядките, захарта, канелата, солта и жълтъците към ябълките и разбъркайте добре.

С помощта на миксер разбийте белтъците на твърд сняг и ги добавете внимателно в плънката. Разпределете сместа в подготвената форма върху блата.

За украсата: Обелете, нарежете наполовина ябълките. Направете поредица от резени в гърбовете им и ги поставете внимателно върху пълнежа. Затоплете меда и намажете с четка ябълките.

Загрейте фурната до 200 градуса. Печете в долната половина на фурната за около 15 минути, след което извадете от фурната и намажете с затоплен мед за втори път. Печете още 15-20 минути или докато леко покафенее и пълнежът стегне.

Кои са най-известните Алпийски десерти?

Nusstorte

Nusstorte е популярен сладкиш с карамелизирани ядки. Тестото се прави от  брашно, захар, яйце и масло. Плънката се приготвя от карамелизирана захар, мляко, сметана и ядки – най-често орехи

Съвременният вариант на Nusstorte известен от 60-те години на миналия век, но сладкишът е изобретен по-рано. В първоначалния им вид тези сладкиши не били с плънка, а ядките се смесвали с тестото. 

Сегашната версия на Nusstorte е разработен от пекаря Фаусто Пулт през 1926 г. Bündner Nusstorte обикновено се прави от малки независими пекари в кантона Граубюнден. Поради тази причина днес съществуват много рецепти.

Nusstorte се нарязва на парчета, които се хапват за десерт заедно с кафе или чай. 

Zuger Kirschtorte

Zuger Kirschtorte е сред най-известните швейцарски торти. Вкусната черешова торта произхожда от кантон Цуг, както става ясно от името й.

Kirschtorte е измислена от сладкаря Хайнрих Хьон, а първата реклама за нея е пусната точно преди Коледа 1915 г. в „Zuger Zeitung“. Майстор Хьон явно бил романтик, защото се вдъхновил за създаването на невероятната торта от цъфналите черешови дървета, а вероятно и от разнообразието от ароматни черешови ракии. 

Швейцарската черешова торта бързо става известна и зад граница. Доказателство за популярността й е фактът, че нейни почитатели са били  Уинстън Чърчил, Чарли Чаплин и Одри Хепбърн. Zuger Kirschtorte влиза в кулинарната история на родината си, когато през 2008 г. е официално включена в  списъка на швейцарското кулинарно наследство.

Истинската Zuger Kirschtorte се произвежда изцяло ръчно. Първо се правят два тънки целувчени блата от белтъци, смлени бадеми и лешници, изпечени до светлокафяв цвят. Изпича се и един пандишпанов блат. За пълнеж се приготвя маслен крем, овкусен с черешов шнапс. Понякога го оцветяват в розово с хранителни бои, а първоначално това правели със сок от цвекло. 

За да се построи многослойната торта, масленият крем се разстила върху единия целувчен блат, който след това се покрива с пандишпанов блат. Сиропира се със захарен сироп, към който е добавен черешов ликьор. 

Полага се още един слой маслен крем, който се покрива с другия целувчен слой. Накрая цялата торта се покрива с маслен крем, а отгоре се поръсва леко с пудра захар или настърган шоколад. Тортата ефектно се гарнира със захаросани череши. 

Кои са най-известните Алпийски десерти?

Kalter Hund

Известен като Kalter Hund (студено куче) или Ziegelstein (тухла), този класически тевтонски десерт без печене е обичан в Швейцария, както и в съседна Германия. 

Този сладкиш без печене е популярен за детски рождени дни и лесен за приготвяне дори от деца. Продуктите са елементарни, тъй като се предполага че в повечето домакинства в Швейцария имат висококачествено мляко и хубав шоколад. Друга ключова съставка е кокосовата мазнина, но може и без нея.

Ето и какви точно продукти са необходими: 

  • 200 г черен шоколад
  • 200 г млечен шоколад
  • 150 г кокосова мазнина
  • 200 мл сметана 
  • 1 супена лъжица ванилия
  • 250 г твърди квадратни бисквити

Начин на приготвяне

Разтопете шоколада и кокосовата мазнина на водна баня. Разбийте сметаната и ванилията. Постелете тавата с восъчна хартия или найлоново фолио.

Разстелете малко от шоколада на дъното на тавата. Поставете толкова бисквитки, колкото се побират в тавата, намажете ги с шоколад. Продължавайте да добавяте бисквитки и намазвайте, докато не използвате целия шоколад, като го разпределите равномерно отгоре и отстрани.

Покрийте сладкиша и поставете в хладилника за около 3-4 часа, или докато стегне. След като нарежете тортата, парчетата са много ефектни и изглеждат като тухлички. Този бисквитен сладкиш може да се прави и в малки кръгли форми.

Кои са най-известните Алпийски десерти?

Birnbrot 

Швейцарския крушов хляб Birnbrot е традиционен за алпийската държава сладкиш, който се приготвя с пълнеж от сушени круши. Тестената обвивка е тънка и е напълнена с богата плънка от круши, стафиди, орехи, сушени ябълки или смокини и други захаросани плодове

Пълнежът е много ароматен, защото се ползват подправки като :

  • кориандър 
  • канела 
  • анасон 
  • карамфил и се добавя някакъв вид алкохол 

Различните региони на Швейцария имат свои версии на Birnbrot. В кантона Граубюнден правят Bündener Birnbrot, а негова особеност е, че  че крушите предварително се слагат в крушова ракия. 

В кантон Гларус пък приготвят Glarner Birnbrot, а в областта Тогенбург имат своя Toggenburger Birnbrot, за който крушите се варят, преди да се смесят с останалите продукти. Швейцарците приготвят също и крушови кифлички  Birnweggen.

Крушовият хляб бил измислен от находчивите швейцарски селяни, за да комбинират скъпата пшеница с по-евтините сушени плодове. Сега Birnbrot е популярен сладкиш в празничните дни около Коледа и Нова година. 

В немскоговорящата Швейцария се приготвя през цялата година и се хапва с масло и прясно сирене с чай, често се ползва за храна за пикник от туристите и скиорите.

Кaffeecreme

Швейцарците не приготвят само торти и сладкиши, те са любители и на вкусните кремове. Техен представител е Кaffeecreme. Това е десерт за възрастни и е идеален за любителите на кафето. 

По-тежък е от мус, но не е толкова гъст като пудинг. Смята се, че произходът му е от Базел, а рецептата му е публикувана за първи път през през 1877 г. 

Необходими продукти:

  • 6 яйчни жълтъка
  • 1 ч. л. царевично нишесте
  • 2 супени лъжици мляко
  • 100 г фина захар
  • 300 мл мляко
  • 200 мл сметана
  • 2-3 супени лъжици разтворимо кафе 

Начин на приготвяне

В голяма купа разбийте заедно жълтъците, царевичното нишесте и 2 супени лъжици мляко. В средна тенджера загрейте захарта, 300 мл мляко и сметаната на умерен огън. След като кипне, добавете кафето на прах и разбъркайте. Свалете тенджерата от котлона и много бавно налейте горещото мляко в яйчената смес, като бъркате непрекъснато.

Изсипете цялата смес обратно в тенджерата и продължете да бъркате на слаб огън, докато се сгъсти. След това я изсипете през цедка в чиста купа. Внимавайте да изсипете бавно млечната смес в яйчената смес, в противен случай яйцата ще се пресекат.

Оставете да се охлади, след което покрийте с  фолио, за да не образува кора и оставете да изстине напълно в хладилника за около 3-4 часа.