Швейцарските супи не са толкова познати, колкото популярните фондю и рьощи, но си струва да ги опитате. Топла супа в Алпите е най-доброто предложение за студените зимни дни. Швейцарските супи са засищащи и много вкусни, а разновидностите и характеристиките им често зависят от региона.
Бернска месна супа
Празниците оказват значително влияние върху кулинарията, а доказателство за това е и Бернската месна супа, която наричат още панаирна супа.
Град Берн е известен със своите панаири, които събират много хора от всички възрасти. Освен удоволствието от пазаруването, посетителите на базарите ще открият там и много гастрономически изкушения, а едно от тях е богатата Бернска панаирна супа.
Необходими продукти:
- Свинско месо – желателно с кости
- 200 г бекон
- 4 големи картофа
- 1 праз
- лук шалот или зелен лук
- 1 морков
- Малка глава целина
- Шепа сушен или замразен грах
- 50 г краве масло
- Сол
- Зелени подправки на вкус
Начин на приготвяне
Изплакнете месото и го сложете в тенджера със студена вода. Варете до готовност. След сваряването прецедете бульона, а месото обезкостете и нарежете.
Ако ползвате сух грах, първо го изплакнете докато водата стане бистра. След това го накиснете в много вода. Може да се остави за една нощ. След набъбване изцедете водата и изплакнете добре с чиста вода. Може да използвате замразен грах или консерва, за да не се налага да го киснете.
Измийте и почистете добре всички зеленчуци. Нарежете морковите, целината и праза на малки кубчета.
Сложете тигана на котлона в загрятото масло. Запържете подготвените зеленчуци за няколко минути на среден огън.
Сложете готовия грах, месото и парчета бекон в тенджера. Добавете прецедения месен бульон и оставете да заври. Намалете котлона и оставете да къкри за 40 минути.
Картофите се нарязват на малки кубчета и се добавят в тенджерата. Гответе, докато зеленчуците се сварят. Добавете сол, черен пипер и други подправки на вкус. Сипете супата в дълбоки купи и поръсете със ситно нарязани зелени пера лук и зелени подправки.
Базелска супа от брашно
Рецептата за Basler Mehlsuppe е толкова проста, че е направо гениална. Базелска супа от брашно e традиционно ястие, чието възникване е свързано с фестивала Fasnacht, който се провежда в края на февруари и е изключително популярен в цяла Швейцария.
Според най-разпространената история за произхода на Базелската супа от брашно, някога имало един разсеян готвач, който изгорил брашното за супата по време на приготвянето. Вместо да започне отново, прегорялото брашно било добавено към ястието и така приготвената супа пожънала голям успех.
Прегарянето на брашното добавя наситеност на вкуса като има различни техники, по който да се запече. Двата основни метода са: запичане само на брашното на тиган и смесването първо с масло и след това запичане.
Базелската супа от брашно се приготвя с телешки, или говежди бульон, в който има достатъчно сол, така че да не се добавя допълнително при готвенето. Необходими са още само брашно, масло и лук.
Начин на приготвяне
Брашното се запича в тиган до златисто кафяво, като се бърка постоянно. Добавя се маслото и се бърка до хомогенизиране. Лукът се нарязва на ситно и се задушава няколко минути в маслото.
Добавя се бульонът, като се бърка постоянно за да не останат бучки от брашното, подправя се с малко мускатово орехче. Оставя се да ври на умерен котлон 20 минути, като се разбърква от време на време.
Супата от брашно се сервира топла, в загрети чинии, като се предлага отделно настъргано сирене или се поръсва върху супата.
Швейцарска супа със сирене
В малкия град Лугано в Южна Швейцария местни фермери разполагат сергии на централния площад в неделя. На пазара се носят аромати на фондю и супа от сирене. Вкусните топли ястия създават уют и настроение в спокойната швейцарска неделя.
Необходими продукти:
- 1 литър силен телешки бульон
- 1 чаша сметана
- 9-10 с. л. ситно настъргано сирене Ементал
- 2 супени лъжици лъжици масло
- 2 супени лъжици ситно нарязан магданоз
- половин чаена лъжичка кимион
- 2 филийки бял хляб
- сол и смлян черен пипер на вкус
Начин на приготвяне
Слагаме месния бульон на огъня и добавяме кимион. Щом заври, намаляваме котлона и оставяме да къкри.
През това време нарязваме белия хляб на малки кубчета, слагаме го в тиган със затоплено масло и запържваме на не много силен огън до получаването на златист цвят. В последната минута във врящия бульон сипваме сметаната, разбъркваме и сваляме от котлона.
Разбъркваме внимателно и добавяме настърганото сирене. Накрая подправяме със сол и черен пипер на вкус. Изсипваме в купички и добавяме нарязан магданоз или друга зелена подправка и шепа крутони.
Swiss Bündner Gerstensuppe
Ето и една изключително питателна супа от планинските швейцарски райони. Тази ечемичена супа с бекон е идеална за студените зимни дни, особено след каране на ски.
Има различни варианти на супата. Към нея често се добавя и боб, а ечемикът може да се замени с жито или булгур. Може също да се сложат картофи, а някои сгъстяват супата с 1-2 лъжици брашно.
Необходими продукти:
- 1 глава кромид лук
- 1 малка глава целина
- 1 стрък праз
- 1 скилидка чесън – пресована
- 2 моркова
- 2 супени лъжици олио
- 150 грама ечемик
- 1 дафинов лист
- 300 грама пушен бекон
- 100 грама шунка
- 100 грама боб (бял или шарен)
- 2 литра пилешки бульон
- Магданоз
за застройката:
- 200 г течна сметана
- 1 жълтък
Начин на приготвяне
Накисваме боба и ечемика за 4-5 часа. Лукът, обеленената глава целина и морковите се нарязват на кубчета и се запържват в загрята мазнина. Добавят се нарязаните бекон и шунка и се запържват за около 5 минути.
Добавяме боба и ечемика и наливаме пилешкия бульон, който е добре да е истински, а не от кубчета. Можете предварително да сварите боба и ечемика до полуготовност, за да стане по-бързо супата.
Слагаме дафиновия лист. Доливаме и вода до желаната гъстота. Ако супата се сгъсти при варенето, може да се долее гореща вода. Вари се до готовност на боба и тогава се посолява. Готовата супа се застройва с течната сметана и жълтъка. Накрая се поръсва с нарязан магданоз и други подправки по желание.
Швейцарска крем супа с манголд
Швейцарският манголд все още не е много популярен у нас, но в алпийската страна е сред основните любими зеленчуци. На английски може да го откриете под наименованията chard или Swiss chard, а на български го наричат спанаково или листно цвекло.
Той представлява зелен листен зеленчук с големи стъбла, които могат да се приготвят отделно от листата. Стъблата са бели или жълти, а често са и с наситен червен цвят. Листата обикновено са големи и тъмно зелени.
Младите листа се използват в суров вид за салати, защото са много полезни. От швейцарски манголд се приготвя и вкусна супа, подходяща за всички сезони, защото може да се консумира както топла, така и студена.
Необходими продукти:
- 1 стрък праз лук
- 2 връзки манголд
- 1-2 картофа
- 1 връзка див чесън
- 2-3 с. л. зехтин
- сол
- 1 кубче зеленчуков бульон по желание
Начин на приготвяне
Махнете дръжките на измитите листа на манголда, нарежете ги на едро и ги оставете настрани. Към тях добавете дръжките на дивия чесън, а листата нарежете на едро. Обелете картофите и ги нарежете на кубчета. Праза нарежете на колелца.
В загрят зехтин или олио запържете праза и нарязаните дръжки. Прибавете картофите и стритото кубче бульон, разбъркайте и налейте вода да покрие 2-3 пръста над зеленчуците. Ако не ползвате кубче бульон, добавете сол. Варете на умерен огън. Когато картофите омекнат, прибавете нарязаните листа и долейте вода.
След няколко минути, когато листата се попарят добре, свалете от котлона тенджерата и пасирайте зеленчуковата крем супа до желаната консистенция. Подправете супата от манголд със заквасена сметана и сервирайте веднага.
Снимки: Pixabay