Site icon Ресторант Фондю

Топ 5 на ястията, които задължително следва да опитате докато се разхождате по улиците на Цюрих

Швейцария е място, където със сигурност няма да останете гладни, защото кулинарните изненади са буквално зад всеки ъгъл. Всеки регион и град се гордее със свои специфични ястия с дълга история и красивият Цюрих не прави изключение. 

В най-голямото търговско средище в Швейцария се срещат хора от много националности, пристигнали по бизнес или с туристическа цел. Обединяващото между тях е, че всички искат да опитат местните специалитети, а цюрихската кулинарна традиция определено има какво да предложи. 

Някои от вкусните неща за хапване се продават направо на улицата. Можете да хапнете набързо известния цюрихски бретцел или просто да си купите кесийка с печени кестени. 

По-гладните могат да си вземат апетитен вурст с гарнитура или традиционните швейцарски картофени рьощи. За любителите на месни специалитети пък са подходящи задушеното телешкото Geschnetzeltes и невероятния Телешки дроб по цюрихски.

Ето Топ 5 на ястията, които задължително следва да опитате докато се разхождате по улиците на Цюрих.

1. Geschnetzeltes

В Цюрих е много популярно ястието Züri-Gschnеtzltеs, което представлява задушено телешко с лук в светъл винен сос със сметана. Блюдото е било приготвяно в Алпите още през 19 век. Нарязаното месо се прави бързо и лесно. 

Въпреки че оригиналната рецепта е с телешко или говеждо, ястието може да се  приготвя също от свинско, дивеч, пиле или пуйка. За основната рецепта парчетата месо се нарязват на кубчета с еднакъв размер. Първо се запържва лук и се деглазира със зеленчуков бульон. 

След това месото се оставя да къкри, а накрая се добавят сметаната и подправките. Ястието се подправя със сол, черен пипер и червен пипер. В някои рецепти за по-богат вкус присъстват и гъби, тиквички или моркови. Макаронени изделия като Spätzle или tagliatelle обикновено се сервират като гарнитура.

2. Рьощи

Rösti е лесно за приготвяне ястие от картофи, което няма как да не опитате, ако сте в Цюрих. По принцип то е традиционно за немската част на Швейцария, но отдавна славата му е прехвърлила границата на конфедерацията. 

Rösti се приготвят от настъргани сурови или варени картофи, които се запържват или запичат в тиган във фурната. 

Може да се добавят прясно мляко, сметана, сирене, яйца. Ястието напомня за вкусния родопски пататник. В швейцарските региони използват при приготвянето на картофеното блюдо още лук, бекон или зеленчуци. Рьощите  се оформят като голяма палачинка или като отделни „шницели” или „кюфтета”. 

Сместа първо се пържи от едната страна в тиган с разтопено масло, като може да се сложи капак и така да се допече до получаването на апетитна коричка. Другият вариант е рьощите да се прехвърлят както са в тигана за допичане в предварително загрята фурна. 

За разкош при сервирането им отгоре може да се сложат пържени яйца на очи. Картофените рьощи първоначално били предназначени за закуска. Сега рьощи могат да се консумират като самостоятелно ястие за обяд или вечеря, а често се ползват като гарнитура за различни месни ястия.

3. Цюрихски Bretzel

Както си ходите по улиците на Цюрих, можете да си хапнете известния Bretzel. Тези преплетени гевречета, които се наричат още Крендели, служат не само закуска, а се явяват и добро мезе за бира. Класическият цюрихски Bretzel е любим за всички швейцарци, а за туристите е една от многобройните кулинарни атракции. 

Всъщност бретцелите, въпреки че не са точно хляб, могат да се използват и за правене на сандвичи. Трябва само да ги разрежете напречно и  да ги намажете с масло, а върху него да поставите сирене, шунка или друг любим продукт. 

След това двете части се съединяват и вкусният сандвич е готов. Бретцелите биват много видове, например с плънка или без, поръсени със сол или различни семена. 

А как се приготвят известните бретцели? Рецептата включва брашно, захар, масло, сол и мая, от които се замесва стегнато тесто. От него се прави тънка „наденичка“, която се разрязва на 6 парчета с дължина около 40 см. От тях се оформя характерния вид на бретцлите. 

Те се варят в тенджера в солена вода за 30 около секунди. След това се оставят да се охладят върху хартия за печене. Обикновено се поръсват с едра сол, семена или други подправки и се поставят в загрята фурна за около 20 минути.

4. Телешки дроб по цюрихски

Оригиналната цюрихска рецепта може да се изпълнява както с телешко месо, така и с телешки черен дроб. Вторият вариант е по-евтин, а резултатът е също толкова вкусен. Основното в рецептата е, че дробът първо се запържва, а след това към него се добавят бяло вино и сметана, които образуват много апетитен сос.

Необходими продукти:

Приготвяне

Телешкият черен дроб се измива добре със студена вода, почиства се от ципите и леко се подсушава. Реже се на тънки парченца, които се овалват в брашно. 

Лукът се нарязва на дребно, а пресните гъби се нарязват на филийки. В тигана се разтопява масло и в него леко се запържват гъбите и лукът. Добавят се оваляните в брашно парченца дроб, които се пържат 3-4 минути. 

В тигана се налива бялото вино и се оставя ястието да къкри още няколко минути, докато виното остане наполовина. Добавят се сол, черен и червен пипер. 

Слага се сметаната и се задушава за още 3-4 минути. Подходяща гарнитура към телешкия дроб са традиционните картофени рьощи. Може да се сервира и с пържени картофи или ориз.

5. Печени сладки кестени

Много популярни, особено в студените месеци, са печените кестени. Ако сте в Цюрих или в друг швейцарски град, ще видите как ги приготвят и продават направо на улицата. Това създава неповторима атмосфера, а уханието им се разнася навсякъде и привлича както местните хора, така и туристите. 

За печене се използват специални ядливи сортове. Много важен момент при приготвянето им е да се направи разрез на всеки кестен. В случая това се прави, за да не са „взриви” кестенът по време на печенето. Най-много кестени по улиците на Цюрих се продават по време на Коледните и новогодишни празници.

Exit mobile version