Site icon Ресторант Фондю

Топ 10 на традиционните швейцарски ястия

В кулинарно отношение Швейцария е известна най-вече със своето фондю от сирена, но алпийската държава има и много други гастрономически причини за гордост.  

В местната кухня се преплитат влиянията на съседните страни: Франция, Италия и Германия, което придава собствен облик на характерните ястия на отделните региони. В същото време има и редица уникални ястия, придобили национален статут. 

Други интересни алпийски блюда пък намират топъл прием и далеч извън границите на конфедерацията.

Ето какво включва Топ 10 на традиционните швейцарски ястия.

1. Фондю

Няма как начело в списъка да не поставим невероятното фондю. Ако правите кулинарна обиколка на Швейцария, трябва непременно да опитате тази приказна храна. Тя може да изглежда много обикновена, но вкусовете й ще надхвърлят въображението ви. 

Фондюто се приготвя от няколко вида сирена, които се загряват на бавен огън. Част от преживяването се дължи на факта, че ястието се приготвя направо на масата за хранене. 

В центъра на трапезата се поставя специалния съд, наречен какелон, в който се разтапят подбраните сирена. Обикновено сe използват между 2 и 5 вида, сред които са Gruyère, Vacherin Fribourgeois, Raclette, Appenzeller и др. Към тях се добавя малко качествено сухо бяло вино. Ястието се подправя с индийско орехче, черен пипер и малко чесън. 

В ароматната гореща смес от разтопени сирена се потапят късчета хляб с дълги тризъби вилици, а на масата се сервират още варени картофи, зеленчуци, мариновани лукчета и др. продукти по желание. И най-големите скептици накрая ще се убедят, че такава вкусна храна от сирене няма да получат никъде другаде по света.

2. Рьощи (Rösti) 

Швейцарските рьощи са настъргани картофи, обикновено изпържени на тиган до хрупкавост и златист цвят. Рьощите са едно от емблематичните национални ястия на Швейцария, което първоначално започва да се приготвя от фермерите в кантон Берн за закуска. 

Те са традиционни за немската част на Швейцария, но отдавна са набрали популярност навсякъде в страната, а и извън границите й. Рьощите се приготвят от настъргани сурови или варени картофи, които се оформят като кюфтета, шницели или палачинки с диаметъра на тигана. 

Картофената сместа първо се пържи в тиган с разтопено масло от едната страна. След това може да се сложи капак и да се допекат до получаването на хрупкава  коричка или да се прехвърлят за допичане във фурната. 

За по-богат вкус може да се добавят сметана, прясно мляко, сирене, яйца, лук бекон и зеленчуци. Популярен вариант са Rosti Valaisanne, които се гарнират с бекон, пържено яйце и разтопено сирене раклет. Към рьощите се сервират мариновани корнишони и дребен лук.

3. Папет Водоа (Papet Vaudois)

Ако трябва набързо да опишем Папет Водоа, това е просто пюре от праз и картофи с наденичка. Така обаче няма да добиете представа за уникалния вкус на емблематичното швейцарско ястие, което е типично за регион Во. То с право е смятано за една от най-добрите храни в Швейцария.

Le Papet Vaudois е каша, приготвена от праз и картофи, които се задушават със сметана. Върху тази обикновена основа в чинията се поставя главният акцент – свинска наденичка със зеле. Колбасът е местно производство и е толкова специален, че върху него се слага уникален номер и печат. 

За голямата популярност на това блюдо говори фактът, че всеки октомври в региона празнуват Ден на Le Papet Vaudois.

4. Раклет

Раклет е швейцарско ястие със сирене, което обикновено се пече на специален грил. Многобройни резени сирене се нареждат един след друг върху плочата и когато омекнат се остъргват направо върху варени картофи. Тази топ храна произхожда от кантон Вале. Подобно на фондюто, раклетът събира приятели около масата, защото се приготвя директно на нея. 

Използва се сирене Raclette, а уредът, на който се приготвя, носи същото име. Пред всеки се сервират варени топли картофи в чиния, а на масата се слагат още мариновани краставички и дребен лук, маслини, зеленчуци и др. За любителите на месо могат да се поднесат шунка, бекон, филе и др. 

5. Älplermagronen

Älplermagronen са интересна швейцарска вариация на макарони със сирене. Това ястие често се нарича макарони на пастирите, тъй като е създадено от обикновени съставки, използвани от хората, работещи на алпийските пасища. То е подходящо за суровите зими в Алпите. Основните продукти на това харесвано от много хора блюдо са паста, сметана, сирене, картофи и лук. 

Älplermagronen се приготвя като се редят слоеве варени макарони, варени картофи, сирене и сметана. Покриват се отгоре с карамелизиран лук и се запичат на фурна. Традиционно се сервират с ябълково пюре или задушени ябълки. Понякога можете да попаднете на вариант на рецептата с бекон.

6. Zurcher Geschnetzeltes 

Това е емблематично национално ястие, което е любим обилен зимен обяд за всички швейцарци. Блюдото е кулинарна гордост на Цюрих, където е  популярно като Züri-Gschnätzlets. Местните твърдят, че рецептата се приготвя в Алпите още от 19 век.

Тази известна храна в Швейцария се приготвя от нарязано телешко месо и телешки бъбреци с лук, задушени в сос от масло, бяло вино, сметана и гъби. Това ястие определено ще ви накара да си спомняте дълго за него и за уютните цюрихски ресторанти.

7. Bircher müesli

Вероятно сте яли мюсли за закуска в някакъв момент. Въпреки това, може би не знаете, че всъщност тази здравословна храна е изобретена от швейцарския лекар Максимилиан Оскар Бирхер-Бренер през далечната 1900 г. 

Вярвайки, че диетата, състояща се от зърнени храни, плодове и зеленчуци, е по-добра от диета, базирана на месо, той създава Bircher müesli за пациенти в неговия санаториум в Цюрих. 

Терминът произлиза от немската дума за плодово пюре или каша (Mus), а първото мюсли е било приготвено с пресни плодове. По същество тази храна е микс от овесени ядки, плодове, орехи или други ядки. 

Към тях обикновено се добавят кисело или прясно мляко, а по желание се подслаждат с мед. Оригиналната рецепта включва накисване на суровия овес за една нощ, за да може да омекне. Днес ястието е много популярна закуска не само в цяла Швейцария, а и в целия свят.

8. Basler Mehlsuppe

Всички, които се дразнят от редките воднисти супи, трябва да опитат една от най-разпространените храни в Швейцария. Това е известната Базелска брашнена супа, която на пръв поглед изглежда много обикновена, но с кремообразната си текстура е много вкусна и засищаща. 

Историята разказва, че тя е изобретена случайно, когато разсеян готвач препекъл брашното за лучената супа, която се канел да готви. Вместо да започне отново, добавил кафявото брашно в тенджерата и така приготвената супа пожънала голям успех. Днес тя се консумира като едно от популярните ястия в Швейцария. 

Всеки има своя собствена рецепта за приготвяне на супата, но основните съставки са просто брашно, масло, лук и телешки бульон, а накрая се гарнира с настъргано сирене Грюйер. Тази супа е задължително ястие по време на ежегодния Базелски карнавал. 

9. Tartiflette 

Това е основно ястие, предлагано в повечето ски курорти, особено тези в Swissе romande. То е кулинарен повей от френската кухня и представлява нещо като запеканка или огретен. Основно се приготвя от картофи, лук и задължително със сирене Reblochon. 

Често ястието се обогатява с бекон, сметана, вино, гъби и др. Съчетанието на тънко нарязани картофи, парченца пушен бекон, карамелизиран лук и кремообразното сирене прави това блюдо привлекателно за очите и стомаха. 

10. Zopf

Хлябът е на голяма почит в Швейцария и затова не можем в класацията на най-добрите храни на алпийската страна да не включим поне един вид. Швейцарският плетен хляб Zopf е един от най-популярните в конфедерацията. 

Смята се, че произхожда от кантон Берн и за първи път се споменава около 1430 година. Най-характерното за това хлебно изделие е, че прилича на клас пшеница, а името му на немски означава плитка. Видът му е празничен и се смята за обреден хляб. 

За да си приготвите този уникален швейцарски хляб са ви необходими брашно, мед или захар, топло мляко, краве масло, яйце, сол и суха мая. За да получите характерната „плитка”, трябва да разделите тестото на 3 или 4 части. След като втаса, намажете с жълтък и метнете в горещата фурна за около половин час.

Снимки: leonardobansko.bg / pixabay.com

Exit mobile version