Site icon Ресторант Фондю

Немските аламинути

Ако искате да хапнете нещо бързо, различно от бургер и дюнер, може да разчитате на немската кухня. Традиционните ястия в Германия далеч не са диетични, но пък има много апетитни неща, които могат да се приготвят буквално за минути.

Бързо приготвени ястия присъстват на трапезата на всички европейски народи, но германците са сред шампионите в тази дисциплина. В кулинарната традиция на много страни присъстват различни видове наденички и печени или пържени меса, но немските аламинути наистина заслужават златен медал.

Германските кулинарни традиции са във взаимодействие с тези на околните страни. Голямо е взаимното влияние с държавите от алпийския регион, така че е естествено немските аламинути да се явяват и част от швейцарската кухня.

Какви продукти се използват за аламинути?

Приготвянето на аламинути по-принцип не е сложно, тъй като в рецептите им обикновено се използват малко продукти. Те съдържат месо, кайма или месни продукти, риба, яйца, сирена, зеленчуци. Рецептите са лесни за приготвяне, а асортиментът на практика е неизчерпаем.

Аламинутите най-често са пържени, печени или задушени, а по-рядко може да са варени или на пара. Най-разнообразна е групата на месните аламинути. Бързи рецепти на печени или пържени меса има във всички европейски кухни.

Германците наблягат особено много на свинското месо. И въобще, те предпочитат засищащата храна, не случайно обикновено хапват по пет пъти на ден.

Естесвено, царица на аламинутите в Германия е наденицата. Туристите вероятно са поразени от факта, че във всеки немски град има огромен брой търговски обекти, продаващи колбаси, които привличат вниманието със своя аромат и не излизат скъпо. Месните деликатеси се сервират с картофена салата или като хот-дог в хлебче.

Не случайно много туристи свързват Германия основно с наденички и бира и наистина немците са намерили перфектната формула за съчетаването им.

Е, как да не бъдат издигнати бирата и наденичките в култ, след като 6 милиона жадни и гладни хора от цял свят се тълпят в Мюнхен на Октоберфест, който се смята за най-масовия народен празник на планетата. Там месоядните посетители не се ограничават само с наденичките.

Според статистиката, за две седмици на Октоберфест се изяждат около 120 бика и 60 телета, приготвени на шиш, плюс близо милион печени пилета, наденички и други колбаси, обилно поляти с пиво в еднолитрови халби.

Любими специалитети за германците са свинските крачета с кисело зеле и свинските ребърца на жар.

Други разпространени аламинути в Централна Европа, включително в Германия, са шницелите, които могат да са приготвени от месо или кайма.

Месни аламинути се правят и от пилешко – филе, бутче, крилца, шишчета, пилешки хапки, дробчета, воденички и сърца. Много бързо се приготвят също субпродукти, като свински или телешки дроб.

Към аламинутите се отнасят и бързите гозби от яйца и сирена. За тях не се изискват специални умения и всеки може да си приготви яйца на очи или бъркани.

За хората, които не са големи фенове на месото, се приготвят и бързи зеленчукови ястия от картофи, тиквички, патладжан, броколи и други.

Немската кухня в различните региони има свои особености. Например в северните райони предпочитат картофи, а в Алпите традиционно ядат много сирене. Това не е за сметка на месото, което е на почит навсякъде. Визитната картичка на Бавария например са наденички със задушено зеле и сладка горчица. В Рейнланд пък предпочитат картофени палачинки с мариновано говеждо месо.

 

Емблематичните немски наденички

Германците твърдят, че колбасите в националното им меню са около 1500 и това не е толкова чудно, тъй като всеки регион има свои авторски рецепти. От тях се приготвят не само бързи, а и изключително вкусни ястия. Първо трябва да си изберете вида наденица – wurst, но това не е никак лесно при съществуващото изобилие.

Братвурстът е наденица, състояща се от фино смляно свинско и говеждо месо. Най-често се пече на скара и се сервира със сладка немска горчица и хляб хляб. В различните региони има разновидности на братвурст, които се отличават както с подправките, така и с размера си. Популярна гарнитура е кисело зеле и картофи със сметана и хрян.

Боквурст(bockwurst) е характерен за Франкфурт и затова е наричан още Frankfurter. Приготвя се от телешко месо с малко примес от свинско месо, подправен е със сол, черен и червен пипер. Няма да сбъркате, ако го хапнете с горчица и го полеете с бира.

Блутвурстът (Blutwurst) е нещо подобно на нашенската кървавица. Включва свинска или кравешка кръв, месо, хляб или овесени ядки. Консумира се студена.

Задължително трябва да отбележим немския Leberwurst, който се прави от свинско месо и свински черен дроб, които се смилат, подправят се и се пълнят в свинско черво. Въпреки това, всъщност, лебервурстът е по-скоро пастет, защото се маже на хляб.

Традиционна баварска наденица, разпространена в цяла Германия, е Вайсвурст (Weisswurst). Името идва от белия й цвят. Всъщност, тази наденица е създадена като мезе за бирата. Това е станало на 22 февруари 1857 година, когато производителят на бира Мозер Зеп, за първи път предложил този специалитет на гостите си.

Вайсвурстът съдържа две трети телешко и една трета свинско месо. Каймата се подправя с лимонова кора, лук, черен пипер, магданоз и сол. Сервира се с горчица и брецел, който представлява нещо като варен геврек с формата на панделка или възел.

Интересен факт е, че в Германия дори и салатите се приготвят с месни продукти. Ето два примера: Fleischsalat and Wurstsalat.

Това са месна салата и салата с наденички. Дресингът към тях е много важен. Подправят се с немска горчица, сол, черен пипер, копър, оцет и салатно олио или с дресинг на основата на майонеза, сметана, семена от копър, черен пипер, щипка кайен и малко оцет.

Не е лесно да се изброят 1500 имена на наденици, затова ще спрем дотук. Най-добре е, ако отидете в Германия, сами да се убедите защо тези месни специалитети са на такава почит и разнасят неустоими аромати по улиците на всички градове.

 

Немски шницел

Сигурно сте чували за Виенски шницел, но не знаете, че има и немски шницел. Смята се, че се е появил на кулинарната сцена някъде през 19 век. Това обаче не е толкова важно. Основната разлика е, че оригиналният Wiener Schnitzel се прави от телешко месо, а неговият по-малко известен съсед German Schnitzel обикновено е от свинско.

Те обаче не се различават много по вкус. И двата вида се приготвят от цяло парче изтънено месо, а не от кайма. Най-характерното е, че се панират с брашно, яйца и галета.

Бързи рецепти от немската кухня

Наденица с лук на тиган

Продукти:

Приготвяне:

Надупчете надениците с вилица и ги сложете в дълбок тиган, в който сте налели около един пръст вода. Оставете наденичките да къкрят, като ги обръщате от време на време. Термичната обработка продължава докато изври водата. Едва след това в тигана се налива олиото и надениците се пържат на умерена температура.

Нарежете лука и го добавете в тигана. След като той придобие златист цвят, налейте бирата и оставете ястието да къкри на слаб огън, докато част от бирата изври. Сервирайте блюдото горещо, като е подходящо да се подправи с горчица.

Немски шницел

Продукти:

Приготвяне:

Нарежете месото на тънки филийки (около един сантиметър). Поставете ги между два листа фолио и ги изтънете с гладката страна на чукче за пържоли. Овкусете месото със сол и червен пипер. Сложете каретата в хладилника, докато стане време да ги панирате.

За панировката ви трябват три съда – за брашното, за яйцата и за галетата. Оваляйте първото каре в брашното, но без да го притискате. Потопете го в разбитите яйца от двете страни, а след това го оваляйте в галета.

Изпържете месото веднага в загрята мазнина, но не на най-високата степен на котлона. Пържи се от двете страни до златисто.

Сервирайте с лимон, а за гарнитура може да опечете картофи.

Пържоли със зелен лук и бира

Продукти:

Приготвяне:

Сложете маслото да се сгорещи в тиган на котлона. Оваляйте пържолите в брашното и ги пържете в маслото от двете страни докато станат напълно готови. Извадете ги в чиния.

В маслото от пърженето на пържолите сложете нарязания зелен лук, гъбите и чесъна. Оставете ги да къкрят няколко минути докато омекне лука, подправете с мащерката. Върнете пържолите в тигана при зеления лук, добавете бирата и оставете да къкри под капак на умерен огън.

След десетина минути овкусете със сол и черен пипер. При сервирането поръсете с нарязан магданоз, а за гарнитура може да поднесете картофи, приготвени по ваш избор.

Exit mobile version