Site icon Ресторант Фондю

Коледни швейцарски сладки

На Коледа в Швейцария се пекат много различни сладкиши и бисквити с богат вкус. Кой не свързва съблазнителния аромат на канела, джинджифил и кардамон с незабравими часове, прекарани в уютна стая с елха, осветена от свещи?  Коледните сладки винаги са играли голяма роля в украсата на празничната трапеза в Швейцария. 

Традиционни швейцарски коледни сладки

Коледните сладки са приятен завършек на обяда или вечерята. Освен това са задължително допълнение към чая край елхата. В Швейцария е прието те да се подаряват по празниците, така че освен да се почерпят с тях, гостите дори могат да си вземат от сладкишите, тръгвайки си за вкъщи. 

Традиционните коледни бисквитки с карамфил, канела, кимион, анасон и други аромати са емблема на зимните празници. Сладките се приготвят по оригинални стари рецепти, които пази всяко семейство. Тези бисквити по принцип са доста трайни, за да могат да красят трапезата и да се хапват по време на целия цикъл Коледно-новогодишни празници.

Сред популярните празнични печива са :

Basler Brunsli

Сред най-популярните празнични печива са Basler Brunsli, които са  традиционни сладки от района на Базел. Наричат ги швейцарските браунита, заради кафявия им цвят. Приготвят се от бадеми или бадемово брашно, черен шоколад, белтъци и захар, която може да бъде кафява или бяла, а може да се използват пудра и кристална.

Необходими продукти:

Как се приготвят?

Черният шоколад първо се натрошава и после се смила се кратко в блендер. Слага се в купа и към него се добавяват бадемовото брашно, захарта и подправките. Сухата смес се разбърква и към нея се слагат белтъците и черешовото бренди. Замесва се меко тесто, а ако е много лепкаво може да сложите  една супена лъжица брашно.

Сега тестото трябва да се разточи, което се прави с помощта на хартия за печене. Разстилате голямо парче хартия и я посипвате със захар. 

Прехвърляте половината тесто върху нея, като леко го разстилате с ръце. Отгоре поставяте още един лист хартия и разточвате с точилка, докато се получи слой с по-малка дебелина от 1 см. 

Махате горния лист хартия и изрязвате сладките. Те могат да са в различни форми, но за Коледа най-често се избират елхички и звездички. Прехвърляте сладките в тава, застлана с хартия за печене. Преди да се поставят в тавата за печене, основата на всяка бисквита се топва в кристална захар.

По същия начин действате и с втората част от тестото. Оставяте сладките да изсъхнат на стайна температура за около 3 часа и ги слагате в загрята на 150-160 градуса фурна. 

Печенето е съвсем кратко – около 12-15 минути. По време на печенето бисквитите леко се надуват. Готовите сладки трябва да изстинат върху решетка и след това се прибират в метални кутии.

Basler Läckerli

Това са постни коледни сладки, които отново са типични за Базел. Легендата разказва, че  Basler Läckerli са създадени от местни търговци на ориенталски подправки и това се случило преди повече от 700 години. 

Тези коледни сладки са много ароматни и ухаят на комбинация от канела, индийско орехче, джинджифил, карамфил и други подправки. Трайността им е много голяма и могат да се съхраняват до 2-3 седмици в плътно затворени метални кутии. 

Непосредствено след изпичането им са твърди, но след като престоят няколко дни омекват и вкусът им става по-богат.

Необходими продукти:

За глазурата:

Начин на приготвяне

Захарта и медът се поставят да се разтопят на слаб котлон. Разбъркайте сместа докато стане течна. Дръпнете съда от котлона и добавете  захаросаните портокалови корички, настърганата лимонова кора, смлените бадеми и ликьора. Разбъркайте и добавете брашното и бакпулвера. Замесете тесто.

Разточете още топлото тесто върху лист хартия за печене. Трябва да получите на слой с дебелина 5-6 милиметра. Прехвърлете го в тава заедно с листа хартия. Оставете тестото за 5-6 часа в хладилник, а може и за цяла нощ. След това печете в предварително загрята на 180-200 градуса фурна за 15-20 минути.

 

Пригответе глазурата като смесите пудрата захар с ванилията, ликьора и малко вода. След като извадите сладкиша от фурната, го намажете с глазурата и го нарежете на квадрати, ромбоиди или други форми. Оставят се да се охладят напълно и са готови да се включат в Коледната трапеза.

Медени сладки с вишнев ликьор

Продукти:

За глазура:

Начин на приготвяне

Захарта и медът се слагат на слаб котлон да се разпотят и след това ги изсипете в купа и ги оставете да се охладят. Нарежете захаросаните корички на малки парченца. В купата с меда и захарта добавете захаросаните корички, брашното, настърганата лимонова кора, бадемите, бакпулвера, солта и подправките. 

Омесете гладко лепкаво тесто. Разстелете го на слой с дебелина 1 см върху набрашнена работна повърхност. Покрийте с кърпа и оставете за цяла нощ на хладно.

Дъното и стените на дълбока тава се покрива с хартия за печене. Загрейте фурната на 200 градуса и сложете суровия блат да се пече. След 15-20 минути се изважда от фурната. Направете глазура като смесите вишневия ликьор с пудрата захар. 

Намажете горещия блат с получената смес. След като се охлади, нарежете на правоъгълници или други форми и по желание украсете със сладко от вишни и бадеми. 

Швейцарските коледни сладки са достойни не само да украсят трапезата и елхата, а и да се изпратя като подарък за празника на любими хора.

Снимки: pixabay.com/

Exit mobile version