Site icon Ресторант Фондю

Италиански сладки изкушения

Италианците имат слабост както към сладкия живот, така и към сладките изкушения под формата на:

Някои от уникалните десерти от ботуша са част от алпийската кухня, която става все по-популярна. Италианските десерти намират все повече почитатели навсякъде по света. 

Тирамису 

Безспорно най-известният италиански десерт е тирамису. Благодарение на простата рецепта и необичайния вкус то е станало много популярно навсякъде по света. 

Според легендата, сладкишът идва още от времената на Медичите, но няма доказателства за това. За негово родно място се смята региона Венето, но Тоскана и Пиемонт също спорят за това. Самата дума Tiramisù влиза в речника на италианския език чак през 1980 г. Тя се превежда като „вдигни ме на крака” или „ободри ме”. 

Класическото тирамису се приготвя от напоени с кафе бишкоти, покрити с крем от сирене маскарпоне, жълтъци и захар. Отгоре сладкишът е поръсен с какао на прах, смляно кафе или понякога с настърган шоколад. В някои варианти бишкотите са заменени от бисквити. Марката Тирамису днес обхваща много видове сладкарски изделия, сред които сладоледи и пудинги.

Италиански бисквити

Бисквитите и дребните сладки са неизменна част от ежедневието на италианците. Те са подходящо допълнение към кафето по всяко време. 

Сервират се на различни партита, а нито една венчавка не минава без специалните сватбени бисквити с аромат и вкус на бадеми и масло.

Асортиментът на сладките е толкова голям, че вероятно самите италианци не могат да изброят всичките. 

Ето само някои от тях

Италианските бисквити са много вкусни, хрупкави и ухаят на канела, бадеми, портокали, лимони и ароматни подправки.

Каноли

Канолите са ценния сицилиански принос към сладкарството. Вкусните тестени фунийки или цилиндри, пълнени с крем, вече имат свои фенове далеч извън границите на Италия. За сладкия крем се използват сирене рикота, пудра захар, сметана, шоколад, ароматен ликьор, а за ефектна украса служат различни видове ядки и захаросани плодове.

Панакота 

Панакота е превъзходен желиран десерт, особено подходящ за летните жеги. Преводът на panna cotta означава варена сметана, защото тя е един от основните продукти за нея. Това сладко изкушение произхожда от региона на Пиемонт. 

За приготвянето на панакота са необходими сметана, захар и ванилия. Те се варят на слаб огън около 15 минути. Към сместа се добавя желатин и се разлива във форми. След като се стегне, десертът се прехвърля в чинии, но често се сервира в чаши или купички. Панакотата се поднася студена, гарнирана със сезонни плодове и с плодов, шоколадов или карамелен сос. 

Обикновено се използват ягоди, малини, банани горски плодове, смокини, портокали и др. За да получите разкошна панакота, не пестете плодовете. Те не са само за украса, а са половината от крайния резултат. Студеният десерт може да се приготви и с прясно или кисело мляко. Има също веганска версия, която се прави със соево мляко и пектин.

Джелато 

Италианският сладолед, наречен джелато (gelato), е също толкова емблематичен за средиземноморската кухня, колкото пастата и пицата. Ако сте в италиански ресторант, не пропускайте това сладко ледено вълшебство. 

Оригиналният италиански сладолед се приготвя само от мляко с 3,25% масленост и захар. Сега към него често се добавят яйца и сметана. Истинското джелато не съдържа консерванти. То има по-ниско съдържание на мазнини в сравнение с другите сладоледи. Освен това съдържа 70% по-малко въздух, но пък повече аромати. Затова се отличава с по-голяма плътност и богатство на вкуса. 

Плътността се дължи най-вече на разбъркването на по-бавна скорост. Този сладолед е по-кремообразен и има по-мека консистенция, тъй като се сервира с по-висока температура от останалите сладоледи.

Видовете джелато са десетки в зависят от добавките. Сред традиционните вкусове на божествения италиански сладолед са:

Голям раздел са плодовите сладоледи с боровинки, малини, ягоди, портокал, лимон, банан, ананас и мн. др. Добавят се още йогурт, карамел, кокос, парченца брауни, ликьор Лимончело и дори прочутото сирене Пармезан. Има още сладоледи с вкус на уиски, ром или шампанско. 

Предлагат се сладоледени варианти и за хората със специален хранителен режим. Такива са джелато без захар за диабетици или разновидност за вегани, която се приготвя на базата на мляко от кокос, лешник, шам-фъстък и др. 

Tortine 

Отлично сладко предизвикателство за всички поводи са малките ефектни тortine. Подобни мини сладкиши има в много национални кухни, а италианската дума тortine всъщност обединяват тарталети, мъфини и мини кексчета. С тях може да почерпите или просто да ги хапвате за добро настроение.

Тарталетите са много ефектни и обикновено се пълнят с вкусен крем: ванилов, шоколадов, лимонов, сметанов, маслен и др. Гарнират се с малини, ягоди, къпини, боровинки, захаросани череши или портокалови корички, шоколадови пръчици и каквото друго се сетите.

Ето и една оригинална рецепта за Лимонови тарталети:

Необходими продукти:

Начин на приготвяне:

Пресейте брашното и захарта в съда, в който ще замесите тестото. Поставете в центъра 50 г омекотено масло, разделено на малки парченца, настърганата кора на лимона и жълтъка. 

Смесете всички съставки, без да месите тестото твърде много. Увийте тестото в прозрачно фолио и го оставете да почине поне 30 минути.

За да приготвите крема, сложете маслото, захарта, лимоновата кора, яйцата и жълтъците в тенджера и разбъркайте с дървена лъжица, като смесите добре съставките. Добавете лимоновия сок, разбъркайте отново, след това сложете съда на слаб котлон, оставяйки сместа да заври.

Свалете соса от огъня точно преди да започне да кипи. Изсипете го в купа през гевгир и го оставете да се охлади напълно.

С точилка разточете тестото върху равна повърхност, докато достигне дебелина от 3 мм, след което с форма за сладкиши изрежете много кръгчета с диаметър 6 см.

Постелете леко намазаните с масло и набрашнени форми за тарталети с кръгчетата от тестото, след което набодете дъното с вилица. Поставете формите в предварително загрятата фурна на 180 ° C и печете сладкишите за около 15 минути.

Извадете тарталетите от фурната и ги оставете да се охладят, преди да ги извадите от формичките. След това ги напълнете с приготвения лимонов крем и леко ги поръсете с пудра захар.

Exit mobile version