Когато сте гладни, а нямате много време за кулинарни занимания в домашната кухня или не ви се чака дълго в ресторанта, най-често избирате нещо вкусно от рецептите за аламинути. Това са бързо приготвени ястия, които по принцип съдържат малко съставки.
От къде произхождат аламинутите?
Смята се, че самият термин аламинут произхожда от професионален жаргон в ресторантите при социализма. Той се е използвал между работещите в заведенията за обществено хранене за обозначаване на бързо приготвено ястие. Постепенно се въвежда като официален термин и се използва в менютата на ресторантите и в учебниците за специалностите в училищата по обществено хранене.
Така навлизат и в бита на хората и в забързаното ежедневие стават любими и често приготвяни ястия по всякакъв повод. Това, че терминът произлиза от соцресторантите, не означава, че в кухните на другите народи няма бързо приготвяни традиционни блюда.
Какво съдържат аламинутите и как се приготвят?
Аламинути могат да се приготвят от голяма гама продукти, като правилото е, че в едно ястие те не трябва да са много на брой. На практика могат да съдържат месо или месни продукти, яйца, риба или други морски дарове, различни зеленчуци. Рецептите са лесни за приготвяне е най-разнообразни.
Според термичната им обработка аламинутите може да са пържени, печени на фурна, скара, плоча или барбекю, задушени или приготвени на пара. Като се почне от пържените яйца, мине се през традиционната балканска скара и се стигне до панирания кашкавал и задушените зеленчуци – всичко може да се отнесе към групата на аламинутните ястия. Най-голямо е разнообразието от месни аламинути.
Цвърчащите пържени кюфтета и кебапчетата и пържолите на скара еднакво събуждат апетита. Различни бързи рецепти на печени меса има във всички европейски кухни. Към тази група спадат и шницелите – от месо или кайма. Много популярни са и пилешките варианти на аламинутите – пържоли от филе или бутче, крилца, шишчета, запържени или панирани пилешки хапки, а също и дробчета, воденички и сърца.
За бързо печене или пържене стават и свинския и телешкия дроб и други субпродукти. Отделна група са зеленчуковите аламинути – от тиквички, картофи, броколи, брюкселско зеле, домати и други.
В кухните на различните нации присъстват аламинути, които са характерни за вкусовете в съответната страна. Някои от тях са особено популярни като сръбската плескавица, виенските шницели, българското кебапче и неговият румънски роднина, наречен мичи, турският тава джигер (пържен дроб), френските омлети и огретени и много други.
Френски аламинути
Неоспорим факт е, че именно французите превръщат храната във форма на изкуство. Никъде по света не се обръща толкова много внимание на това с какво и как ще се хранят хората. Причината се крие в историята – образованието на кралския двор, строгата дисциплина и системата на чиракуването и свързаните с нея фактори – креативност на готвачите, наличието на невероятни продукти и просто любов към добрата храна.
Дори самите наименования на кулинарните шедьоври са истинска поезия за ушите на гурманите – как само звучи Патешко бутче конфи върху полента и сини сливи в мерло или Бриоши с бял шоколад, шам фъстък и целувки. Но да оставим висшата френска кулинария настрани.
Въпреки че французите не са любители на fast food, така както го разбират американците, все пак и във френската кухня има достатъчно бързи рецепти с изумителни вкусове.
Омлет (Omelette)
Омлетът е типично френско ястие, приготвено от смесени, но не бити яйца, мляко, сол и черен пипер, изпържен в масло. Смята се, че един истински френски готвач първо трябва да може да сготви отличен омлет. Яйцата се разбъркват с вилица, без да се образува много пяна.
Омлетът се запържва в масло от едната страна, докато почти се сгъсти; преди сервиране се навива или се прегъва наполовина. За разлика от суфлето, ястието не трябва да е пухкаво, така че при пържене тиганът не е покрит с капак.
Французите смятат, че най-важното нещо за хубавия омлет е тиганът като те използват тежък чугунен. Преди да навиете или прегънете омлета, към него може да бъде добавена плънка още докато е в тигана. Плънката може да е от нарязана на кубчета шунка и настърган кашкавал, от бяло сирене със спанак, домати и лук, от сотирани гъби и зелен лук и др.
Пилешка пържола А ла Рошел
За това френско блюдо са необходими малко и съвсем обикновени продукти – два броя пилешки гърди (може да се приготви и с пилешки пържоли от бутче), две яйца, три супени лъжици брашно, олио, кашкавал, пет-шест гъби, един лимон. Пилешките филета се начукват леко и се запичат за кратко на тиган.
Междувременно се приготвя смес от разбитите яйца, брашното, гъбките, които вече сме нарязали на дребно и настърган кашкавал. Пържолките се потапят в така забърканата смес. Панираните пилешки филета се пържат в силно сгорещено олио. Когато се сервират се декорират с резенчета лимон и домати. За по-апетитно се добавя и сос тартар, който може да се купи готов.
Провансалски бифтек от смляно месо
За този бифтек е необходимо да си набавите половин килограм телешко смляно месо, стотина грама пресни гъби, едно яйчице, черен пипер и брашно за овалване. Овкусявате смляното месо със сол, ако каймата не е предварително посолена.
Измивате старателно гъбите и ги нарязвате на много дребно. Каймата се омесва с гъбите, яйцето, черен пипер на вкус, може да се добавят и други подправки. От сместа с мокри ръце се оформят шест продълговати бифтека. След това един по един ги овалвайте в брашно и ги изпържете в силно сгорещена мазнина.
Пържоли с лучен сос
Подгответе си от 4 до 6 телешки пържоли без кост, зехтин, сол и черен пипер. За соса са ви необходими три супени лъжици краве масло, 350-400 грама лук (по възможност шалот), чаша сухо червено вино, 250 мл телешки бульон. Измитите пържоли се подсушават с хартия от кухненско руло. Месото се натрива със сол и смлян черен пипер.
Пържолите се запържват в предварително загрят и намаслен със зехтин тиган за не повече от минута от всяка страна. Градусите на котлона се намаляват и пържолите се пържат допълнително от всяка страна още 3-4 минути. След това се прехвърлят в затоплен съд и се похлупват, за да стоят сочни.
За приготвянето на соса лукът се нарязва на тънки филии и се пържи около 5 минути до полуготовност. Налива се виното и сосът се оставя да кипи, докато не се изпари цялата течност. Прибавя се бульонът и сосът се вари 5-6 минути, докато омекне лукът. Добавя се останалото краве масло и се разбърква. Пържолите се сервират поляти със соса. Гарнитурата може да е от картофи и зеленчуци.
Картофи Dauphinoise
Картофите Dauphinoise са наречени на името на региона Dauphiné (Дофине). За да приготвите това блюдо от Югоизточна Франция, трябва първо да обелите картофите и да ги нарежете на кръгчета. След това ги наредете в тава, като им добавите чесън, масло и сметана. Френските шеф готвачи дори предварително натриват тавата с чесън за по-силен аромат. Запечете картофите и ще получите просто, но много вкусно ястие.
Печено свинско по френски
Продуктите, които ви трябват за това френско ястие, са половин килограм свинско филе, една голяма глава лук, около 300 грама гъбки, стотина грама кашкавал, 250 грама сметана, зелени подправки, чесън, олио, сол, пипер и други подправки на вкус.
Месото първо се нарязва надлъжно, за да се получат парчета с дебелина около 2 см. Начукайте парченцата и ги овкусете със сол и пипер. Измийте и нарежете на едри парчета гъбите. Лукът нарежете на полукръгчета.
Намажете дъното на тавичка с олио, сложете свинското, а върху него наредете пласт гъби, който да покрие цялото месо. Най-отгоре разпределете лука. Всичко се полива със сметаната, предварително смесена със счукания чесън и се поръсва с настъргания кашкавал. Тавичката се поставя в загрята на 200 – 220 градуса фурна. Ястието се пече в продължение на около половин час, докато от месото започне да се отделя безцветен сок и лесно може да бъде продупчено с вилица.